Jedno hasło i login do serwisów administracji publicznej

1486

Koniec z zapamiętywaniem loginów i haseł do serwisów administracji państwowej i Profilu Zaufanego. Wszystkie urzędowe sprawy będzie można teraz załatwić przez konto… w banku. Na razie tylko jednego, bo na połączenie z tzw. węzłem krajowym zdecydował się jak na razie jeden bank – PKO BP. Minister cyfryzacji zapewnia, że w najbliższych miesiącach do współpracy przystąpią kolejne i wtedy będzie można mówić o sukcesie porównywalnym z wykorzystaniem bankowości internetowej przy składaniu wniosków w programie 500+.

– Tworzymy w tej chwili federacyjny model cyfrowej tożsamości. W systemie będą funkcjonowały zarazem środki identyfikacji elektronicznej wydawane przez państwo (profil zaufany oraz dowód osobisty z warstwą elektroniczną), a obok tego będą środki identyfikacji elektronicznej uznane przez państwo, ale wydawane przez podmioty niepubliczne – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Niezbędny system udostępni Krajowa Izba Rozliczeniowa. Pierwszym – i jak na razie jedynym – bankiem, który skorzystał z takiej możliwości, jest PKO BP. Do tej pory osoby, które chciały się zalogować do systemów administracji publicznej, takich jak np. Internetowe Konto Pacjenta, system podatkowy, konto Mój GOV czy PUE ZUS, mogły to zrobić tylko przy pomocy profilu zaufanego lub dowodu osobistego wyposażonego w warstwę elektroniczną.

Teraz, na razie tylko w PKO Banku Polskim, wystarczy zalogować się do systemu internetowego. Login i hasło z banku wystarczy, by załatwiać online sprawy urzędowe. Osobom, które nie miały jeszcze założonego profilu zaufanego, taki profil zostanie założony automatycznie. Celem jest zgromadzenie kilkunastu milionów Polaków w e-systemie.

W założeniu jednym hasłem i jednym loginem będzie można realizować czynności na portalach administracji publicznej. Później również przez stronę banku będzie można podpisać choćby umowę na dostawy prądu, gazu czy w systemie ratalnym zrobić zakupy w sklepie internetowym.

– Oczywiście nie mamy stuprocentowej pewności, że banki masowo zdecydują się na współtworzenie tego węzła. Wiemy jednak, że kolejne banki dołączą do systemu w najbliższych miesiącach. To jest operacja, do której trzeba się dobrze przygotować. Banki będą się angażowały, bo chcą zapewnić swoim klientom jak najwięcej usług. Na pośredniczeniu w nich są w stanie zarabiać – argumentuje minister Zagórski. – Dla małych i średnich firm to jest dodatkowa korzyść, bo zyskują pewność, że po drugiej stronie mają klienta zweryfikowanego. Mogą wtedy zaoferować mu np. sprzedaż ratalną – dodaje.

Wnp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here