Jej życie mnie inspiruje

1320

,, Kwiat pustyni ‘’ (Desert Flower) – to film dramatyczny z roku 2009 w reżyserii Sherry Hormann, którego tytuł w języku nomadów oznacza ,, Waris ‘’, czyli kwiat który kwitnie bardzo rzadko i niezwykle krótko, na terenach piaszczystych. Waris to również imię bohaterki.

Film przedstawia prawdziwą historię życia Somalijki z plemienia koczowników, która w wieku pięciu lat została obrzezana, a jako trzynastolatka uciekła z domu przed narzuconym jej małżeństwem. Zdesperowana mała Waris ( Liya Kebede ) postanowiła uciec. Przez cały czas widzimy jej odwagę oraz wolę walki z tym, co wydaje się jej niesłuszne. Po wielu dramatycznych wydarzeniach jej tułaczka dobiegła końca. A wszystko za sprawą fotografa – Terry’ ego Donaldsona ( Timothy Spall ), dzięki któremu zyskuje sławę jako modelka. Jednak nie to jest przesłaniem filmu. Będąc na szczycie sławy, zapytana przez dziennikarkę o ,, dzień, który zmienił jej życie ‘’, przekornie odpowiada, że jej życie wcale nie zmieniło się, kiedy trafiła na ścieżkę sławy. To był rewolucyjny wywiad. Nikt znany nie poruszał wcześniej tego tematu. Nikt też nie opowiedział o swoich doświadczeniach. Waris Dirie została ambasadorem ONZ ds. walki z FGM ( female genital mutilation). Brutalną praktyką okaleczania dziewczynek zainteresowani byli już nie tylko aktywiści, ale pół świata.  W tym momencie odkrywa prawdziwą siebie przed całym światem. Swój sposób myślenia zawdzięcza ona oczywiście miejscu, w którym się wychowała. Nie było tam miejsca na głębokie rozmowy o życiu, a już na pewno nie o śmierci. Każdy cieszył się z dnia który minął, oraz który nadejdzie. ,, Co Bóg da ‘’, te słowa towarzyszyły jej przez całe życie. Film ,, Kwiat pustyni’’ pokazuje przełamywanie tematów tabu, których nie brakuje. Waris jest przykładem kobiety, która przerwała milczenie i nie bała się powiedzieć głośno o swojej krzywdzie.

Jej życie mnie inspiruje. ,, Desert flower ” zarówno film jak i książka dają mi energię i siłę, żeby walczyć o swoje!!!   O marzenia ! Często nawiązuje do bohaterki, ponieważ jest to niezwykła kobieta która wiele przeszła w swoim życiu a teraz zmienia świat na lepsze ! Premiera była kilka lat temu, ale jeśli coś jest warte poświęcenia uwagi to uważam, że powinno się o tym mówić ! Waris Dirie jako trzynastoletnia dziewczynka uciekła od swoich najbliższych ( co dziś jest dla nas nie do pomyślenia – jak dziecko może samo sobie poradzić ? ) ….ona musiała, jej los sprawił to, że nie miała innego wyjścia …. w wieku osiemnastu lat pracując jako sprzątaczka w McDonald’s została zauważona przez fotografa, dzięki któremu rozpoczęła się jej kariera modelki. Została również ambasadorką ONZ, aby zaprzestać brutalnemu okaleczaniu dziewczynek.   Bardzo podoba mi się sposób myślenia bohaterki, a dokładnie słowa które towarzyszyły jej przez cały czas ,, co Bóg da ” !!!

Autorką publikacji jest Oliwia Janusz, studentka Wydziału Dziennikarstwa UKSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here