Jubileusz ESASO na kongresie w Wiedniu z udziałem prof. Roberta Rejdaka

507

Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) w szwajcarskim Lugano jest międzynarodowym centrum edukacji dla specjalistów w dziedzinie okulistyki. Od 15 lat praktyczną wiedzę z zakresu najnowszych technologii stosowanych w chirurgii  siatkówki, jaskry i innych chorób oczu, zdobywają tu lekarze z całego świata. Uroczysta sesja ESASO z okazji jubileuszu szkoły, odbyła się 10 września w Wiedniu, podczas 41 Kongresu Europejskiego Towarzystwa Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej (ESCRS).

W jubileuszowej sesji uczestniczyło ponad 300 specjalistów, głównie profesorów i kierowników klinik okulistycznych z Europy oraz przedstawicieli przemysłu farmaceutycznego. Podsumowanie 15 lat dokonań połączone było z prezentacją działalności trzech satelitarnych oddziałów ESASO, utworzonych w Lublinie, we włoskiej Parmie i w Singapurze.  Łącznie z główną siedzibą w szwajcarskim Lugano, ESASO obejmuje cztery światowe centra zaawansowanych studiów okulistycznych.

Lubelskie centrum ESASO zajmuje się innowacyjnymi technikami w dziedzinie chirurgii oka zarówno chirurgii zaćmy jak i siatkówki oraz iniekcji doszklistkowych. Szkoła w Parmie specjalizuje się przede wszystkim w rozwijaniu nowoczesnych technologii w leczeniu jaskry i diagnostyce jaskry. Podobny zakres działania ma oddział azjatycki w Singapurze.

Dyrektorzy europejskich oddziałów oprócz podsumowań działalności przedstawili też plany na najbliższe lata. Prelegentami byli profesorowie: Borja Corcóstegui z Barcelony,  Francesco Bandello, Robert Rejdak, Stefano Gandolfi, Mario Romano i Giuseppe Guarnaccia.

Po wystąpieniu prof. Francesco Bandello, który omówił strukturę Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych, podkreślając znaczącą rolę jaką odgrywają bliźniacze oddziały ESASO, jako trzeci z prelegentów głos zabrał prof. Robert Rejdak. Szef Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prorektor tej uczelni, nawiązał w swojej prezentacji do 12 letniej współpracy kliniki z Europejską Szkołą Zaawansowanych Studiów Okulistycznych w Lugano, w której był wieloletnim dyrektorem ds. szkolenia praktycznego lekarzy z całego świata. Z dumą mówił o historii powołania satelitarnego centrum ESASO w Lublinie.

– Przed powstaniem centrum badawczo-szkoleniowego ESASO w Lublinie, polscy okuliści przechodzili specjalistyczne szkolenia z chirurgii oka w Lugano. Teraz nasi lekarze mogą odbywać te same szkolenia w  Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego, gdzie mieści się satelitarna placówka.  Nasz ośrodek zdobył już międzynarodowe uznanie i jest to bez wątpienia sukces, który zawdzięczamy prof. Giuseppe Guarnaccia, dyrektorowi generalnemu ESASO w Lugano.

W  swojej prezentacji prof. Robert Rejdak, dyrektor naukowy oddziału ESASO w Lublinie podkreślił, że satelitarne centrum od czasu jego powstania przyczynia się istotnie do rozwoju pionu szkolenia w zakresie chirurgii siatkówki. Bardzo intensywna jest też współpraca lubelskiego Uniwersytetu Medycznego ze szkołą w Lugano, od czasu zawarcia umowy w 2021 roku przez rektora uczelni prof. Wojciecha Załuskę, z dyrektorem generalnym ESASO prof. Giuseppe Guarnaccia.

– Symbolem tej współpracy są odbywające się w Lublinie seminaria szkoleniowe w zakresie chirurgii oka, z udziałem okulistów z całego świata – informował prof. Rejdak. – Ostatnie jednodniowe sympozjum ESASO Retina Day – live surgery odbyło się 1 września, dzień po uroczystych obchodach 75 -lecia powstania kliniki okulistyki w Lublinie i akademickiego nauczania okulistyki, w którym uczestniczyło wielu światowej sławy specjalistów.

Uczestnicy Zjazdu ESASO Retina Day organizowanego we współpracy z Europejską Szkołą Zaawansowanych Technik Okulistycznych w Lugano i Stowarzyszeniem Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP), prezentowali najnowsze technologie stosowane w chirurgii oka.  Prof. Marek Rękas, konsultant krajowy ds. okulistyki wykonywał na żywo operację chirurgiczną oka. Takie zabiegi przeprowadzili także prof. Anselm Jünemann  z Centrum Okulistycznym Viselle w Erlangen, który współpracuje naukowo z lubelską kliniką od 24 lat oraz prof. Katarzyna Nowomiejska i dr Dariusz Haszcz.

Odbyły się też sesje tematyczne na temat chirurgii zaćmy, a także  leczenia zachowawczego chorób plamki. W sympozjum ESASO Day uczestniczyło około 120 lekarzy. Nagrywane fragmenty tego wydarzenia będą wykorzystywane szkoleniowo i dydaktycznie.

Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here