Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich w Krakowie

1953

Około tysiąca uczestników z Polski i ze świata bierze udział w Jubileuszowym Zjeździe Matematyków Polskich w Krakowie. Obchody zorganizowane z okazji stulecia Polskiego Towarzystwa Matematycznego  rozpoczęły się 3 września i potrwają do soboty. Wydarzenie ma charakter naukowy, ale pozwala jednocześnie na promowanie w świecie osiągnięć matematyków polskich oraz ich wybitnych dokonań.  Patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda. 

 Wiedza o tych dokonaniach wciąż jest w kraju niewystarczająca np. o dorobku naukowym Stefana Banacha jednego z najwybitniejszy polskich matematyków. Jego rola dla nauki porównywalna jest z Mikołajem Kopernikiem i Marią Skłodowską-Curie. Nazwisko uczonego jest drugim po Euklidesie przywoływanym w matematyce powszechnej. W Polsce jego rozpoznawalność jest jednak wciąż znikoma. Szereg działań podejmowanych  w trakcie Zjazdu ma tę świadomość zmienić.
Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich to główne wydarzenie Roku Matematyki, którym Senat RP ustanowił rok 2019. Zjazd zorganizowały Polskie Towarzystwo Matematyczne oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas inauguracji Zjazdu prezes PTM prof. Wacław Marzantowicz przypomniał historię i dzieje  towarzystwa  oraz zaznaczył, że matematyka jest nauką uniwersalną i jest obecna w kulturze ludzkiej od powstania cywilizacji. Zwrócił uwagę, że społeczeństwa oczekują, by prace matematyków skutkowały użytecznością.

„Państwo tworzycie podstawy, szkielet dla wszystkich innych nauk. Matematyka tworzy konstrukcje, na których opierają się wszystkie inne nauki, też społeczne, ale i humanistyczne” – powiedział prof. Stanisław Kistryn, prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych UJ, zwracając się do uczestników uroczystości.

Jak zapowiedział, podczas zjazdu nie tylko sesje naukowe, ale i inne wydarzenia będą pokazywać, jak ważna jest matematyka.

W programie wydarzenia są m.in. wydarzenia o charakterze artystycznym i otwartym dla krakowian – m.in. wystawa ”MACHINAE CALCULATORIAE – przyrządy wspomagające obliczenia” w Muzeum Collegium Maius UJ; wystawa „Matematyka na znaczkach pocztowych” w Bibliotece Jagiellońskiej; projekcje filmów: „Przestrzenie Banacha” Krzysztofa Langa i „Polscy pogromcy Enigmy” Waldemara Stankiewicza w kinie Kijów.Centrum.

W piątek zaś w kościele świętych Piotra i Pawła nastąpi symboliczne złożenie prochów Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego w Panteonie Narodowym z udziałem rodzin poznańskich kryptologów oraz bratanka Alana Turinga (autora książki „X,Y,Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy”) – brytyjskiego pisarza sir Dermota Turinga.

Podczas uroczystego otwarcia zjazdu prezes PTM prof. Wacław Marzantowicz wręczył nagrody dla zasłużonych matematyków: Piotra Miski, Joachima Jelisiejewa, Michała Krycha, Marka Rutkowskiego, Wojciecha Kucharza, Maksyma Radziwiłła. Tytuł honorowego członka PTM otrzymał światowej sławy matematyk Jean-Pierre Bourguignon – przewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here