Kalisz 2020 – Rokiem Rodziny Fibigerów

1262

Kalisz odegrał w życiu rodziny Fibigerów szczególną rolę. Austriacko – niemiecki ród  pokochał Polskę i związał się z miastem na pokolenia. Tu zbudował fabrykę fortepianów i produkował wspaniałe instrumenty klawiszowe podziwiane na całym świecie.  Po znacjonalizowaniu fabryki, Gustaw Arnold Fibiger III, ostatni właściciel firmy, założył w 1954 r. jedyne w Europie, jedno z trzech na świecie Technikum Budowy Fortepianów, które od 1989 r. nosi imię patrona i  działa z powodzeniem do dnia dzisiejszego.

Kształcenie kolejnych generacji mistrzów budowy instrumentów klawiszowych, konstruktorów, techników, stroicieli fortepianów oraz pianin, na potrzeby całego kraju to ponadczasowa spuścizna zasłużonego dla Polski rodu. Popularyzacja twórczego dorobku i uhonorowanie pokoleniowych dokonań jest celem ustanowionego przez radę i władze miasta,  2020 roku w Kaliszu – Rokiem Obchodów Rodziny Fibigerów.

Wszystko zaczęło się w latach 40. XIX wieku wraz z przybyciem do Kalisza protoplasty rodu Carla Gottloba Fibigera, stolarza o umiejętnościach budowy instrumentów klawiszowych. Kolejne pokolenia rozwijały pasje przodków. W ten sposób powstało doskonale prosperujące przedsiębiorstwo Fabryka Fortepianów i Pianin „Arnold Fibiger”, a produkowane w niej instrumenty zdobyły międzynarodowe uznanie.  

Po wojnie, mimo nacjonalizacji fabryki, ostatni właściciel przedsiębiorstwa pracował w niej do emerytury. Dzięki niemu w 1950 roku „Calisia” wyprodukowała 136 pianin, by rok później podwoić tę liczbę. Z 269 pianin wykonanych w 1951 roku 150 trafiło na eksport do Szwecji, Finlandii i Norwegii. W 1953 roku rozpoczął pracę nad konstrukcją nowego modelu wielkiego fortepianu koncertowego M-280, za który Gustaw Arnold Fibiger  został odznaczony w 1956 roku Złotym Krzyżem Zasługi przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. W tym samym roku skonstruował nowy model fortepianu gabinetowego M-165, a w roku 1966 ˗ typ „Super” M-165.

Przy udziale Gustawa Arnolda Fibigera III w „Calisii” zrealizowano 21 modeli pianin. Dzięki doskonałej jakości materiałów, użytych do wykonania instrumentów, a także sercu, które włożył w ich tworzenie, wiele z nich do dziś znajduje się w zbiorach muzealnych i prywatnych na całym świecie. Stanowią również część pokaźnej kolekcji fortepianów firm polskich w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Dawna fabryka fortepianów zmieniała swoje przeznaczone. Obiekt został niedawno pięknie odrestaurowany i pełni obecnie funkcje publiczne.

Tradycje zaszczepione przez ród Fibigerów kontynuują kolejne pokolenia kaliszan, często wywodzące się spośród byłych pracowników fabryki Calisia lub absolwentów Technikum Budowy Fortepianów, którzy pomnażają wartości zapoczątkowane przez tę znakomitą rodzinę. W Kaliszu działa bowiem kilkadziesiąt firm zajmujących się renowacją, budową, konstruowaniem fortepianów i pianin, znanych, cenionych w świecie. Nadal funkcjonuje również Technikum Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigera, obecnie w ramach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. To jedyna szkoła w Polsce, a zarazem jedna z trzech, jakie istnieją na świecie, przygotowująca profesjonalnych stroicieli i korektorów instrumentów klawiszowych. Uczniowie uczą się praktycznej nauki zawodu, m.in. w zakładach produkujących fortepiany, pianina na terenie Kalisza. Absolwenci uzyskują zawód technik instrumentów muzycznych o specjalności ˗ budowa i strojenie fortepianów i pianin. Znajdują zatrudnienie w renomowanych firmach świadczących usługi w tym zakresie w kraju, a także za granicą.

Obchody Roku Rodziny Fibigerów  rozpoczną się oficjalnie za kilka tygodni. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here