Kampus Nowych Technologii -akcelerator innowacyjności Politechniki Warszawskiej

2372

Ponad 82 mln zł dofinansowania na utworzenie Kampusu Nowych Technologii otrzyma z funduszy unijnych Politechnika Warszawska (PW). Umowę w tej sprawie podpisali  20 sierpnia rektor PW prof. Jan Szmidt oraz marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

Kompleks Kampusu Nowych Technologii (KNT) obejmie kilkanaście budynków oraz przestrzenie publiczne. Zlokalizowany będzie na terenach Politechniki Warszawskiej oraz w podwarszawskim Zamieniu. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 136 mln zł, z czego ponad 82,5 mln zł pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Kampus Nowych Technologii ma funkcjonować w formule tzw. żywego laboratorium – miejsca, w którym możliwe będzie testowanie różnego rodzaju nowoczesnych technologii mających docelowo ułatwić życie i pracę we współczesnym mieście.

„Już dziś przedsiębiorstwa są zainteresowane testowaniem w tych obiektach np. zasilania energią z paneli fotowoltaicznych bioklimatycznych fasad, które sterują temperaturą, oświetleniem i wentylacją, ale także tzw. inteligentnych mebli, rozwiązań z zakresu telemedycyny czy edukacji integracyjnej” – podkreśla PW w komunikacie prasowym.

Nowe rozwiązania będzie można przetestować w zaopatrzonych w czujniki budynkach, w których znajdą się m.in. mieszkania, biura i strefy spotkań nieformalnych. Testy będzie można również przeprowadzać na otwartych przestrzeniach publicznych czy w zautomatyzowanych parkingach.

Politechnika chce, aby w „żywym laboratorium” testowano wśród docelowych użytkowników także rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy. W KNT znajdzie się również miejsce na pomieszczenia, w których będzie można produkować prototypy tzw. inteligentnych mebli czy „aktywnych” urządzeń AGD, jak również na część badawczą, w której pracować będą mogli naukowcy z PW.

Jak podkreśla w komunikacie uczelnia, stworzenie Kampusu Nowych Technologii jest elementem strategii zmierzającej do nawiązania efektywnej współpracy z biznesem na poziomie międzynarodowym. Projekt zostanie zrealizowany przez konsorcjum naukowe, którego liderem jest Politechnika Warszawska oraz firmy Pro-Development oraz W&B MOLD – WB.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here