Kielecka uczelnia zwiększa liczbę przyjęć na wydziale lekarskim

1009

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w roku akademickim 2021/2022 wykształci większą liczb studentów medycyny. Jest to podyktowane problemami w służbie zdrowia, która boryka się z brakiem personelu medycznego. Podczas tegorocznej rekrutacji, która rozpocznie się w czerwcu, Collegium Medicum UJK zamierza przyjąć 100 osób na studia stacjonarne i 75 osób na studia niestacjonarne.

Jak poinformowały władze UJK to wzrost w porównaniu z naborem z poprzednich lat, kiedy to limit na studia stacjonarne wynosił 75 osób, a niestacjonarne 50 osób. Oprócz tego, przyjętych zostanie 50 osób na studia w języku angielskim. „Wystąpiliśmy do ministerstwa z prośbą o zwiększenie limitu przyjęć. Jest to dla nas z pewnością wyzwanie organizacyjne, ale mamy możliwość przyjęcia większej liczby osób” – powiedział cytowany w komunikacie prof. Stanisław Głuszek, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Zwiększenie liczby studentów medycyny jest podyktowane problemami w służbie zdrowia, która boryka się z brakiem personelu medycznego. Ponadto uczelnia zamierza otworzyć nowy kierunek w filii w Piotrkowie Trybunalskim. Na pielęgniarstwie czeka tam 50 miejsc na studiach I stopnia. Uruchomienie tego kierunku będzie możliwe po uzyskaniu zgody Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W nowym roku akademickimi na wszystkich kierunkach UJK studiować będzie mogło blisko 4,5 tys. żaków. Na studiach pierwszego stopnia na kandydatów czeka 3001 miejsc, na studiach drugiego stopnia 1385 miejsc. Rekrutacja rozpocznie się w czerwcu.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Łączna liczba studentów i doktorantów wynosi obecnie ok. 11,5 tys. Uczelnia ma osiem wydziałów i dwie filie: w Piotrkowie Tryb. i Sandomierzu. Posiada cztery uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego i 13 do tytułu naukowego doktora.

Etapy rozwoju uczelni stanowiły kolejno: Wyższe Studium Nauczycielskie (1969-1973), Wyższa Szkoła Pedagogiczna (1973-2000), Akademia Świętokrzyska (2000-2008) i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego (2008-2011). Od 2011 r. uczelnia jest klasycznym uniwersytetem.(PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here