Kierunki menedżerskie ALK i SGH wśród najlepszych w rankingu „Financial Times”

612

Kierunki menedżerskie oferowane przez Akademię Leona Koźmińskiego i Szkołę Główną Handlową znalazły się w rankingu najlepszych na świecie według „Financial Times”. Niezmiennie najlepszy jest kierunek szwajcarskiego Uniwersytetu St. Gallen. Na miejsce w rankingu „Financial Times” Master In Management składają się wyniki z trzech obszarów.

Pierwszym są ankiety przeprowadzane wśród absolwentów badanego kierunku, w których odpowiadają  na pytania dotyczące ich kariery zawodowej, wysokości zarobków czy osiągnięcia założonych zawodowych celów. Drugim obszarem są pytania o różnorodność szkoły pod względem m.in. odsetka kobiet wśród kadry naukowej, cudzoziemców wśród studentów i wykładowców itp. W trzecim obszarze wzięto pod uwagę m.in. udział w programach międzynarodowych, czyli mobilność pracowników, a także naukę języków obcych.

Ranking „Financial Times” Masters in Management 2019 – porównuje 100 najlepszych programów magisterskich prowadzonych przez uczelnie na całym świecie. Najnowszą edycję rankingu opublikowano 28 października. Na 42. pozycji uplasował się kierunek oferowany przez Akademię Leona Koźmińskiego, która jednak spadła w rankingu z miejsca 20. Jak wyjaśnia uczelnia, cztery lata temu ALK opuścił wyjątkowo udany rocznik i kariery zawodowe absolwentów, wyrażające się wysokością przychodów i ich awansem, pozwoliły uczelni wskoczyć na wysoką 20. pozycję w rankingu „FT”. We wcześniejszych edycjach tego rankingu ALK zajmowała tak jak w tym roku 42. miejsce, zatem powróciła na swoją dawną pozycję.

ALK – oprócz własnych kierunków – również ma program realizowany wspólnie z ESCP Europe, który zajmuje 5. miejsce w rankingu. „To pokazuje, że możemy być wyżej, walczyć o lepsze miejsce w rankingach, ale musimy się mocno starać i nieustannie rozbudzać ambicje zawodowe naszych studentów – mówi prof. Witold Bielecki, rektor ALK. – Pozycja najlepszej uczelni kształcącej na kierunku zarządzanie w Polsce cieszy, ale nie powinna nas w pełni satysfakcjonować, bo kształcenie menedżerów odbywa się dziś na rynku globalnym. Na studia przyjeżdżają do nas osoby z 70 krajów, na kierunku zarządzanie połowa słuchaczy to cudzoziemcy. Oni mogą wybrać każdą uczelnię na świecie. O wyborze ALK w dużej mierze decyduje nasza wysoka pozycja w rankingu, ale też dobra jakość życia w Warszawie w porównaniu z innymi akademickimi miastami w Europie”.

Dwa programy studiów oferowane przez SGH po raz kolejny znalazły się wśród stu najlepszych na świecie. Kierunek z zarządzania prowadzony przez SGH znalazł się na 58. miejscu rankingu zaliczając awans z 59. miejsca. Z kolei CEMS Master In Management współorganizowany przez SGH – jedyną polską uczelnię ekonomiczną należącą do stowarzyszenia CEMS – awansował z 9. na 8. miejsce.

„Rankingi kierunków dziennika +The Financial Times+ oceniają przede wszystkim powodzenie absolwentów na rynku pracy. Obecność w setce najlepszych – i to podwójna – potwierdza wysoką jakość kształcenia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i renomę, jaką cieszą się jej absolwenci na rynku pracy – komentuje rektor SGH prof. Marek Rocki. – Przyjęcie zaproszenia do konsorcjum CEMS było jedną z najlepszych strategicznych decyzji podjętych przez uczelnię. Doświadczenie związane ze współprowadzeniem kierunku CEMS MIM zaprocentuje także podczas starań o międzynarodowe akredytacje, które podniosą wyniki SGH w rankingach uczelnianych” – dodaje rektor, cytowany w komunikacie prasowym.

PAP – Nauka w Polsce

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here