Klimas Wkręt-met wspiera Politechnikę Wrocławską w budowie prototypu domu tymczasowego

898

Prace nad stworzeniem prototypu budynku trwały trzy tygodnie. Jak mówią sami twórcy, prototypowy, modułowy budynek to rozwiązanie, stworzone z myślą o ludziach poszkodowanych w czasie kataklizmów czy wojen. Konstrukcja opiera się o prefabrykowane elementy, lekkie i niedrogie w produkcji, które następnie są ze sobą łączone w całość, a ich złożenie nie wymaga kwalifikacji. Ze względu na swoją modułowość i powtarzalność elementów montażowych można zbudować dowolny potrzebny kształt takiej jednostki. Konstrukcję można podłączyć, jak każdy inny budynek, do prądu czy wody.

Klimas Wkręt-met, producent renomowanych technik zamocowań, dostarczył wkręty i inne łączniki do budowy prototypu jednostki pomocowej, realizowanej przez  studentów i pracowników Politechniki Wrocławskiej oraz studentów z Ukrainy. Prototyp budynku, służącego jako tymczasowe schronienie dla uchodźców lub osób które straciły swoje domy w wyniku wojny czy innych katastrof powstał według projektu światowej sławy architekta Shigeru Bana.

Architekt ten zasłynął z konstrukcji z papieru i kartonu, które dają schronienie ofiarom wojen czy żywiołów. Japończyk został w 2014 r.  uhonorowany Nagrodą Pritzkera, najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w świecie współczesnej architektury. Jury nagrodziło go za nowatorskie podejście do materiału oraz poświęcenie się niesieniu pomocy humanitarnej na całym świecie. Wrocławska konstrukcja została dostosowana do umiarkowanych warunków klimatycznych, a podczas prac zastosowano materiały dostępne w naszym kraju. Do budowy ścian użyto styropianu pokrytego włóknem szklanym i żywicą.

– Decyzja o wsparciu tego projektu była dla nas oczywista – mówi Maciej Strychalski, dyrektor marketingu w Klimas Wkręt-met. – Dla realizujących budowę studentów i pracowników Politechniki Wrocławskiej kluczowym elementem było dostosowanie projektu do warunków środkowoeuropejskiego klimatu umiarkowanego oraz przepisów budowlanych. Jako jeden z głównych dostawców technik zamocowań, dysponujemy pełnym portfolio rozwiązań dla budownictwa, które te warunki spełniają. Ponadto widzimy ogromny potencjał w tego typu budynkach modułowych, które mają ogromne szanse znaleźć zastosowanie humanitarne w jeszcze większej skali na całym świecie – dodaje.

Dla producenta wsparcie takiego projektu to również okazja do promowania młodych architektów, którzy, realizując budowę, zdobywają nowe doświadczenia.

wkret-met.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here