Klub Biznesu MŚP Avangarda Przedsiębiorców

420

Organizacje biznesowe na całym świecie mają swoje kluby integrujące przedsiębiorców. Jedne są mniej, inne bardziej elitarne, ale wszystkie pomagają swoim członkom w budowaniu partnerskich relacji i nawiązywaniu kontaktów inspirujących do rozwoju działalności. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP)  nie mają do tej pory w Polsce takiej organizacji, ale to się wkrótce zmieni. Od września rusza  Klub Biznesu MŚP Avangarda Przedsiębiorców z siedzibą w Domu Technika  FSNT-NOT w Warszawie.

Inicjatorem i twórcą klubu jest Jacek Czauderna, założyciel i prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, Akademii Praktyk Gastronomicznych i Hotelarskich, właściciel 6 restauracji oraz oficjalny dystrybutor kawy Jacobs i Piazza O’Oro oraz herbat Pickwick w Polsce.

Jolanta Czudak: Wieloletnie doświadczenie w branży gastronomicznej wystarczy do stworzenia pierwszego w Polsce klubu skupiającego mikro, małych i średnich przedsiębiorców z różnych branż?

Jacek Czauderna: Jestem przekonany, że nam się uda. Z sukcesem prowadzę swoje biznesy od ponad 30 lat i nigdy nie straciłem wiary w realizację innowacyjnych pomysłów. Chętnie się nimi dzielę i zachęcam do współpracy wiele osób. Tym razem, też tak będzie. Zyskałem licznych sojuszników, którzy entuzjastycznie popierają tę inicjatywę i włączają się w te działania. To będzie nasze wspólne dzieło, na którym zyska cały sektor MŚP. Mali i średni przedsiębiorcy tworzą w Polsce 50 proc. dochodu narodowego (PKB). Najwyższy czas, żeby mieli swój własny klub biznesowy i to w tak atrakcyjnym miejscu jak jest Dom Technika w Warszawie przy ul. Czackiego 3/5. W sąsiedztwie mamy metro, którym z Dworca Centralnego będzie można do nas dojechać zaledwie w 7 minut. 

Klub swoją nazwę zapożyczył od restauracji Avangarda, którą pan prowadzi w tym miejscu od kilku miesięcy?

Nazwę Avangarda wymyślił przed laty nestor polskiej gastronomii, mój guru i przyjaciel Mieczysław Jachacy. Wpisuje się idealnie w nasze zamierzenia, bo awangarda to wyjście poza konwencjonalne style. Tworzenie własnego świata i szukanie odrębnego środka wyrazu. W restauracji znacznie trudniej to osiągnąć, ale klub biznesowy jest znakomitym polem do takiego działania. Chcemy, żeby on był awangardowy dla swoich członków. Będzie to nie tylko miejsce otwarte przez cały rok do spotkań i budowania kontaktów biznesowych, ale do inicjowania różnych wydarzeń. Wszystko będzie zależało od inicjatywy klubowiczów.  Zaplecze do tego mamy tutaj wyśmienite.

Klub będzie działał wspólnie z restauracją?

Lokal będzie przeznaczony tylko dla członków Klubu Biznesu MŚP Avangarda Przedsiębiorców. Zrezygnujemy docelowo z prowadzenia ogólnodostępnej restauracji, bo ona się w tym miejscu nie sprawdza. Szyld nie jest wystarczającym magnesem dla gości, którzy nie widzą z ulicy okien tego lokalu, a wejścia do niego nie reprezentuje letni ogródek, w którym widzą konsumentów. My całoroczny ogródek dla klubowiczów i palaczy tytoniu zamierzamy zorganizować od tyłu restauracji.  Aby dotrzeć do naszego lokalu  Avangarda, trzeba najpierw  przejść przez duży i okazały hol. Jest to wada dla działalności komercyjnej restauracji, ale duża zaleta dla  klubu biznesowego.  Mamy tutaj kilka odrębnych pomieszczeń z miejscami siedzącymi dla 140 osób, oprócz sali typowo restauracyjnej, również taneczną, kominkową, brydżową i dla VIP-ów. Do tego jeszcze piękne i duże pomieszczenia bankietowe na III piętrze tego secesyjnego i urokliwego obiektu, wybudowanego 117 lat temu. W tym budynku jest niesamowity klimat. Ja czuję całym sobą dobrą i inspirującą energię tego miejsca.  I właśnie tutaj narodził się ten pomysł, aby zamiast tradycyjnej restauracji stworzyć klub biznesowy dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Tutaj świetnie się odnajdą we własnym gronie, bo zyskają płaszczyznę do wspólnych działań. Elitarne kluby dla rekinów biznesu nie są odpowiednim miejscem dla drobnych przedsiębiorców, którzy będą mogli tu spędzać wolny czas w gronie znajomych i przyjaciół i wymieniać się nowatorskimi pomysłami. 

Jakie warunki należy spełnić, żeby zostać członkiem klubu?

Opłacić roczną składkę. Cena jest wyjątkowo atrakcyjna, bo wynosi zaledwie 900 zł netto dla pierwszych stu członków. Miesięcznie wypada to, po 75 zł. Dla następnej setki wzrasta do 1200 zł, a dla kolejnej do 1400 zł i to będzie już górna granica. Wpłaty będziemy przyjmowali z góry za cały rok. Będzie jeszcze specjalny Pakiet premium za 2 500 zł netto, ale tylko dla stu takich przedsiębiorców w danym roku kalendarzowym. Każdy klubowicz otrzyma kartę z numerem ewidencyjnym, która będzie pełniła kilka funkcji. Jeśli wprowadzi nowego członka otrzyma dodatkowo na swoją kartę klubową 20 proc. wartości składki, czyli 180 zł albo 500 zł do wykorzystania w naszej restauracji klubowej Avangarda. My te pieniądze przelejemy na jego kartę, którą będzie mógł płacić za serwowane posiłki albo trunki i to jeszcze z dodatkowym specjalnym rabatem dla klubowiczów MŚP. Oczywiście, ta karta będzie aktywna tylko  u nas. Napoje takie jak kawa, herbata, woda czy soki będzie otrzymywał za darmo w ramach rocznej składki za każdym razem jak będzie w naszej restauracji. Dla VIP-ów będzie też specjalna oferta, która na pewno sprosta ich oczekiwaniom.

Przy galopujących cenach energii, składki klubowiczów wystarczą na pokrycie wszystkich kosztów utrzymania lokalu, nie mówiąc już o zysku?

Liczę na to, że będziemy mieli tylu członków, że uda się sprostać tym wyzwaniom. Jeśli do klubu przystąpi około jednego tysiąca przedsiębiorców to spokojnie nam wystarczy nie tylko na świadczenia, ale także na bogaty i innowacyjny program naszej działalności. Umowę najmu z kierownictwem Domu Technika mamy podpisaną na 10 lat, więc możemy  te wszystkie inwestycje i koszty właściwie skalkulować i rozłożyć w czasie. Zysk nie będzie tu najważniejszy, tylko integracja sektora MŚP.  W celu tej integracji będziemy podejmować jeszcze inne działania, o których niebawem będzie bardzo głośno w Polsce. Chciałbym wykorzystać nasz potencjał Restauracji i Klubu Avangarda  w wielu branżach. Będziemy sobie wzajemnie pomagać, żeby przetrwać ten trudny czas, szczególnie dla biznesu średniej klasy. Kontakty między przedsiębiorcami mogą zaowocować wspaniałymi pomysłami i inicjatywami gospodarczymi. To będzie dla nas wszystkich klucz do sukcesu. A do tego będziemy wspólnie korzystać z różnych atrakcji. Niektóre mamy już przetestowane w naszej restauracji Avangarda Warszawa, którą prowadzimy dopiero 7 miesięcy.

Co się sprawdziło pomimo małej frekwencji?

Nie dopisali tylko goście indywidualni w restauracji, ale bankietów oraz imprez zorganizowanych mieliśmy tutaj sporo. Na piątkowe wieczory taneczne dla samotnych przychodzi do nas ok. 200 osób. Wszyscy się świetnie bawią i być może znajdują tu również swoją drugą połówkę. Na poniedziałkowych spotkaniach z Tangiem Milonga też nie brakuje amatorów tego wyjątkowego tańca. Pod okiem wspaniałej instruktorki można się nauczyć nowych kroków i błyszczeć na parkiecie. Organizujemy różne fora dyskusyjne,  pokazy, prezentacje i seminaria, na które do tej pory przychodziły dość przypadkowe osoby. W działalności klubowej będzie to miało zupełnie innych wymiar. Mamy tu Wi-Fi, urządzenia audio wizualne do prezentacji działalności firm, produktów i technologii. Możemy tu robić różne promocje i konferencje prasowe, a także wiele innych spotkań, w zależności od propozycji klubowiczów.  Jesteśmy otwarci na wszystkie pomysły, nawet najbardziej awangardowe, aby skonsolidować w jednym miejscu przedstawicieli całego sektora MŚP.

Pozostałe Domy Technika FSNT-NOT w Polsce też będą włączone w podobne działania?

Taki mamy zamiar. Jest ich 40 w całej Polsce. Po sukcesach integracji klubowej w NOT Warszawa będę przekonywał prezesów, aby skorzystali z naszych doświadczeń i rozpoczęli inicjatywny regionalne Klubu Biznesu MŚP w miastach, gdzie siedziby regionalne NOT są obecne. Wspólnie możemy bardzo dużo zdziałać i zabiegać o korzystne rozwiązania dla całego sektora, reprezentując go wobec różnych decydentów. Te kluby będą pełniły rolę łącznika w dbaniu o interesy mikro, małych i średnich przedsiębiorców, które wytwarzają w 50 proc. produkt krajowy brutto naszego budżet państwa. Wiemy jak to robić i bez wątpienia udowodnimy naszą skuteczność.  Od początku września ruszamy z kampanią Klubu Biznesu MŚP Avangarda Przedsiębiorców. Zapraszamy serdecznie wszystkich do aktywnej współpracy.

Dziękuję za rozmowę.

Z Jackiem Czauderną rozmawiała Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here