Kluczowa rola uczelni badawczych w pozyskiwaniu środków z programu Horyzont Europa

1210

Uczelnie badawcze, w tym Politechnika Warszawska, będą miały kluczową rolę przy pozyskiwaniu środków z programu Horyzont Europa – mówił w poniedziałek 10 lutego, Jarosław Gowin przed inauguracją programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na PW. Uczelnia  otrzyma na swoją działalność dodatkowe 50 mln zł. Podczas spotkania z dziennikarzami wicepremier, szef resortu nauki przypomniał, że wkrótce rozpocznie się nowy okres finansowania badań naukowych ze środków unijnych, tzw. Horyzont Europa.

„Chcę powiedzieć, że stawiamy sobie bardzo ambitny cel, aby w Horyzoncie Europa potroić udział polskich naukowców i także polskich przedsiębiorców w stosunku do Horyzontu 2020” – informował Jarosław Gowin. Podkreślił, że rola uczelni badawczych będzie kluczowa – one skupiają w sobie największy potencjał naukowy i wdrożeniowy.

Listę uczelni badawczych, zwycięzców konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” (IDUB) Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło pod koniec października 2019 r. Wśród nich znalazła się Politechnika Warszawska.

Jarosław Gowin poinformował, że w jego ministerstwie rozpoczęły się prace nad rozszerzeniem uprawnień uczelni badawczych. Pierwszą ze zmian miałoby być zwiększenie roli bezstronnych zagranicznych ekspertów w ewaluacji najlepszych uczelni. „Konkurs na uczelnie badawcze i rola zagranicznego zespołu ekspertów pokazały nam, że chociaż nie da się w trybie eksperckim, i to jeszcze z udziałem zagranicznych – a więc bezstronnych – ekspertów ewaluować stu kilkudziesięciu uczelni akademickich w Polsce, to na pewno da się zewaluować w ten sposób tych 20-30 najlepszych. I w tym kierunku będziemy szli” – zapowiedział minister. Dodał, że chciałby, aby uczelnie, które będą mogły startować w kolejnym konkursie na uczelnie badawcze, były ewaluowane w sposób ekspercki. Ocenił, że opracowanie takiego modelu ewaluacji eksperckiej będzie dużym wyzwaniem.

Druga zmiana, nad którą pracuje ministerstwo, ma dotyczyć poszerzenia autonomii uczelni badawczej w zakresie dydaktyki. „Tym, co wyróżnia uczelnie badawcze, jest model kształcenia – wprowadzenie jak najliczniejszej grupy studentów na jak najwcześniejszym etapie w proces badań naukowych (…). Chcielibyśmy w szybkim czasie zaproponować rozwiązania legislacyjne, które – trochę na zasadzie eksperymentu – dadzą uczelniom badawczym maksymalną możliwą dozę autonomii, jeśli chodzi o proces kształcenia” – powiedział.

Rektor PW prof. Jan Szmidt komentując przyznanie jego uczelni statusu uczelni badawczej powiedział: „Przed nami marsz, ale nie powolny. To raczej ma być sprint – dążenie do doskonałości i dążenie do tego, co jest najważniejsze: kształcenia na najwyższym poziomie, prowadzenia badań przy wykorzystywaniu wymiany międzynarodowej na najwyższym światowym poziomie”. Prof. Szmidt podkreślił, że jego uczelnia jest do tego zadania przygotowana.

„To jest przełomowa chwila także dla polskiej nauki, polskiego systemu szkolnictwa wyższego” – dodał szef resortu nauki Jarosław Gowin. Podkreślił, że od lat kolejni ministrowie próbowali wyodrębnić grupę uczelni badawczych – tych, które będą konkurować z najlepszymi uczelniami w Europie, a z czasem na świecie.

Czytaj więcej na naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here