Certyfikowany przez Europejską Szkołę Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki w Lugano kurs chirurgii witreoretinalnej, który zorganizowano w Lublinie, ma szansę stać się wydarzeniem cyklicznym. Zainteresowanie lekarzy z całego świata sprawiło, że na przyszłą jesień już zaplanowano kolejną edycję szkoleń.
Prof. Robert Rejdak w trakcie szkolenia
Lublin staje się istotnym punktem na okulistycznej mapie Europy. Kurs chirurgii witreoretinalnej, który obył się pod koniec października w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, początkowo miał być skierowany wyłącznie do lekarzy z Polski. Jednak zainteresowanie z zagranicy było na tyle duże, że podjęto decyzję o poszerzeniu limitu przyjęć z 20 – jak wstępnie planowano – do 30 lekarzy. Większość uczestników pochodziła z Polski, ale zakwalifikowano również słuchaczy z Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Estonii, Litwy i Jamajki. Program na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym powstał pod kierownictwem doświadczonych chirurgów – prof. Roberta Rejdaka oraz dr. Bruno Falcomata. Wśród wykładowców, obok wspomnianego prof. R. Rejdaka, znaleźli się inni uznani chirurdzy: prof. Teresio Avitabile (Włochy), prof. Zahariash Kosha (Wielka Brytania) oraz doc. Katarzyna Nowomiejska.
– Program obejmował wykłady na temat wszystkich technik chirurgicznych oraz wskazań do witrektomii. Poruszona została tematyka chirurgii odwarstwienia siatkówki, plamki żółtej, retinopatii cukrzycowej oraz chirurgii urazów i powikłań innych zabiegów chirurgicznych – mówi prof. Robert Rejdak.
Wykłady odbywały się w tradycyjnej formie oraz w formie dyskusji po projekcjach nagrań wideo z operacji. Zapewniono również szeroką część praktyczną na 12 stanowiskach typu wet lab oraz na symulatorze zabiegów witreoretinalnych i chirurgii zaćmy.
– Lekarze spędzili wiele godzin, ćwicząc wszystkie praktyczne elementy operacji pod okiem doświadczonych instruktorów. Kurs zakończył się testem certyfikowanym przez ESASO – podsumowuje prof. Rejdak.
W związku z dużym zainteresowaniem kursem oraz zjazdem ESASO Retina Academy, który odbył się w październiku br. w Warszawie i w którym wzięło udział 300 lekarzy z całego świata, zapadła decyzja o ponownym zorganizowaniu obu tych wydarzeń w przyszłym roku w Polsce.
Jerzy Dziekoński