Kolejny kurs najnowszych terapii chorób siatkówki oka pod patronatem ESASO w Lublinie

1911

W lubelskiej filii Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów w Dziedzinie Okulistyki (ESASO) rozpoczął się międzynarodowy kurs diagnozowania i leczenia chorób siatkówki oka dla lekarzy z ukończoną specjalizacją okulistyczną.  W doskonale wyposażonym uniwersyteckim Centrum Symulacji Medycznej zajęcia dla 30 krajowych i zagranicznych lekarzy prowadzi dziesięciu wybitnych profesorów z Europy. 

Nadzór merytoryczny nad przebiegiem pięciodniowego szkolenia koordynowanego przez włoskich profesorów Bruno Falcomatà i Mario Toro sprawuje prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK nr 1  i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich. Nad organizacją szkolenia czuwał Andrea Cocila ze Szwajcarii.

Przed powstaniem lubelskiej filii ESASO takie szkolenia odbywały się wyłącznie w szwajcarskim Lugano. Od dwóch lat prowadzone są cyklicznie również w Lublinie. Pod okiem autorytetów w dziedzinie  światowej okulistyki lekarze będą się szkolić w samodzielnym wykonywaniu badań diagnostycznych oraz w planowaniu terapii z zastosowaniem preparatów anty VEGF według najnowszych standardów światowych.

Szkolenie podzielone jest na kilka bloków tematycznych poświęconych diagnozowaniu i leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki (DME),  zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) oraz nowatorskim terapiom leczenia schorzeń siatkówki oka i występujących powikłań. Lekarze uczestniczący w szkoleniu wysłuchali dziś kilku wykładów prowadzonych przez światowych specjalistów:  Mario Toro z Włoch oraz polskich autorytetów w dziedzinie okulistyki  Katarzyny Michalskiej – Małeckiej, Sławomira Tepera i Roberta Rejdaka.

Zarówno zwyrodnienie plamki żółtej jak i retinopatia cukrzycowa oraz cukrzycowy obrzęk plamki to bardzo groźne choroby oczu, które z powodu degradacji siatkówki mogą prowadzić do nieodwracalnej ślepoty. Dzięki ogromnemu postępowi w okulistyce z każdym rokiem pojawiają się coraz skuteczniejsze  metody terapeutyczne i leki nowej generacji podawane w formie iniekcji wewnątrzgałkowej, które chronią pacjentów przed utratą wzroku.

Podczas szkolenia lekarze ze specjalnością okulistyczną będą uczyć się praktycznego wykorzystywania nowatorskich metod pod okiem specjalistów.

W następnych dniach uczestnicy wysłuchają kolejnych wykładów, które poprowadzą m.in. Anniken Burés Jelstrup z Hiszpanii, Massimo Nicolò i Luca Di Antonio z Włoch, Günther Weigert z Austrii oraz Eberhart Zrenner z Niemiec, który od ponad 20 lat intensywnie współpracuje z lubelską Kliniką Okulistyki Ogólnej. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here