Kolejny problem na Odrze. Marszałek Polak: Doszło do zakażeń w wylęgarni karpia

838

Marszałkowie Polski Zachodniej postanowili wspólnie podpisać porozumienie by zdiagnozować stan epidemiologiczny i stan całego ekosystemu, nie tylko wody w Odrze. Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak poinformowała, że doszło do zakażenia w zbiornikach zasilanych przez Odrę.

– Zmagamy się z kolejnym problemem. Jestem w kontakcie z samorządowcami i mam informacje z powiatu gryfińskiego o tym, że doszło do zakażenia w zbiornikach zasilanych przez Odrę. Rozpoczynamy odłów karpia w wylęgarni, które są w zbiornikach wzdłuż koryta Odry. To jest kolejna katastrofa – wyznała Elżbieta  Polak w programie „Wieczór publicystów”.

Marszałek wskazała, że samorządowcy chcą wkrótce podpisać porozumienie zakładające konieczność badania ekosystemu – nie tylko na Odrze, ale także w innych miejscach w Polsce. Zdaniem marszałek, sprawa zatrucia Odry będzie jednym z wiodących tematów podczas zbliżającej się kampanii wyborczej. – Jako marszałkowie Polski Zachodniej postanowiliśmy wspólnie podpisać porozumienie by zdiagnozować stan całego ekosystemu, nie tylko wody w Odrze

Marszałek województwa lubuskiego zaznaczyła, że łączy rozkwit złotych alg w Odrze ze zrzutem soli. – Złote algi nie wzięły się znikąd, bo wymagają słonej wody, która naturalnie nie występuje na zagrożonym odcinku Odry. Żeby ona się rozwinęła i wytwarzała te trujące toksyny musiało powstać chemiczne, niebezpieczne środowisko. Ja bym to łączyła ze zrzutem soli – tłumaczyła marszałek zaznaczając, że kontrola dolnośląskiego posła Piotra Borysa potwierdziła duże zrzuty solanki w KGHM. Zapewniała też, że na temat złotych alg i zasolenia rozmawiała także z ministrem środowiska Brandenburgii Axlem Voglem, który zgodził się z nią, że „zawsze trzeba mówić prawdę i nie można zatajać informacji” na temat przyczyn skażenia Odry.

Żródło: dorzeczy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here