Symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego z Góry Tabor w budynek Collegium Medicum jest zwieńczeniem 20.lecia obchodów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Budynek Wydziału Medycznego powstaje na terenie kampusu przy ul. Wóycickiego 1/3 jako wotum wdzięczności dla patrona uczelni i dla św. Jana Pawła II, doktora honoris causa uniwersytetu. Będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów dydaktycznych w kraju, w którym pierwsi studenci rozpoczną zajęcia już w 2021 roku. Będą tu specjalistyczne laboratoria służące kształceniu przyszłych lekarzy oraz Centrum Symulacji Medycznych.
– To jest wielki dzień dla naszej uczelni, bo możemy cieszyć się symbolicznym wmurowaniem kamienia węgielnego w budynku, który jest wyjątkowy, wśród całej infrastruktury UKSW. Będzie wyposażony najlepiej ze wszystkich, bo tego wymaga kształcenie lekarzy i pielęgniarek. Dzisiejsza uroczystość ma charakter symboliczny, ponieważ prace budowlane już trwają od kilku miesięcy – zaznaczył ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW.
Podpisanie aktu erekcyjnego przesunęło się w czasie z powodu pandemii. Kierownictwu UKSW bardzo zależało na tym, aby budynek Collegium Medicum powstawał w czasie przygotowań do beatyfikacji patrona uczelni – kard. Stefana Wyszyńskiego, która na skutek epidemii została przełożona o rok. – Wtedy będziemy mieli już prawie gotową inwestycję, bo tempo jest realizacji jest imponujące. Cały Wydział Medyczny traktujemy jako wotum wdzięczności dla św. Jana Pawła II, doktora honoris causa naszej uczelni, który miał wizję utworzenia Wydziału Medycznego na naszym uniwersytecie, ale też jako wotum wdzięczności dla kard. Stefana Wyszyńskiego- dodał rektor Dziekoński.
W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Finansów, władz samorządowych województwa mazowieckiego i Warszawy, delegacje stołecznych uczelni wyższych oraz członkowie środowiska medycznego wspomagającego UKSW w rozwoju kierunku lekarsko-pielęgniarskiego, który został uruchomiony przez rokiem. Jednostki naukowe reprezentowali m.in.: płk. dr n. med. Alicja Trochimiuk dyrektor Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej oraz płk. prof. dr n.med. Marek Rękas, wicedyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, który jest strategicznym partnerem Wydziału Medycznego UKSW w prowadzeniu zajęć klinicznych.
Wielki Kanclerz UKSW kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że dzisiejsza uroczystość jest konsekwencją decyzji podejmowanych przez rektorów i innych pracowników uczelni przez wiele ostatnich lat. Powstanie kierunku medycznego na uczelni wpisało się w tradycję średniowiecznego uniwersytetu, na którym jedną z czterech wielkich nauk, obok teologii, prawa i filozofii, była właśnie medycyna. – Wydział medyczny jest ważny nie tylko dlatego, że kształci dobrych lekarzy i pielęgniarki, których nam brakuje, ale ma także podejmować z inspiracji społecznej nauki Kościoła trudne zagadnienia na styku medycyny, biologii i innych nauk służących człowiekowi – podkreślił kardynał.
W imieniu samorządu województwa mazowieckiego głos zabrała wicemarszałek, Elżbieta Lanc, która gratulując sukcesów dydaktycznych i inwestycyjnych nawiązała do efektów ośmioletniej współpracy z uczelnią. – Jestem pod wrażeniem wizjonerskiej działalności ks. rektora Stanisława Dziekońskiego, który w ciągu dwóch kadencji zrealizował wszystkie swoje marzenia. Uczelnie nie tylko wyróżnia się wysokim poziomem kształcenia studentów, ale charakteryzuje się niezwykle wysoką dynamika rozwoju. Jestem dumna, że dołożyliśmy do tego sukcesu swoją cegiełkę, przekazując niemałe środki europejskie na realizację tych ważnych przedsięwzięć.
Do kształcenia kadr medycznych z poszanowaniem etyki w zawodzie nawiązał dr n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych. – Dzięki wielkim wysiłkom władz uczelni oraz instytucji państwowych udało się doprowadzić do powstania tej wyjątkowej, wielospecjalistycznej jednostki, która łączy w sobie podstawy nauk humanistycznych, wielkiej nauki Kościoła z naukami medycznymi, podkreślił. I dodał, – My, lekarze, mamy piękny zawód, ale przede wszystkim pomagamy ludziom i ta pomoc powinna być zawsze opatrzona kompasem etycznym, w który wyposaża nas także nauka społeczna Kościoła. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy z tego wspólnego dobra korzystać.
Przed poświęceniem i wmurowaniem kamienia węgielnego nastąpiło podpisanie przez kard. Kazimierza Nycza i ks. prof. Stanisława Dziekońskiego aktu erekcyjnego w budowę gmach Collegium Medicum. Podpisy pod dokumentem złożyli także m.in. minister Błażej Spychalski z Kancelarii Prezydenta RP, przedstawiciele władz samorządowych i środowiska naukowego i autor projektu Grzegorz Pacer z poznańskiej Pracowni Architektonicznej GPVT.
W tubie oprócz aktu erekcyjnego znalazły się kamień z Góry Tabor, wydanie czterech gazet codziennych z 18 sierpnia 2020 r., banknot 10-złotowy i kilka monet, medal 20-lecia UKSW oraz tak przydatny w dzisiejszych czasach gadżet – maseczka z wyszytym logo Wydziału Medycznego.
Inwestycję Collegium Medicum UKSW realizuje firma Skanska S.A., która współpracowała już z uczelnią przy budowie Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Obiekt będzie miał kształt prostej i nowoczesnej bryły z możliwością ewentualnej nadbudowy o kolejne kondygnacje. Powierzchnia całkowita wyniesie 3816 m kw., a całkowita kubatura nieznacznie przekroczy 10 tys. metrów sześciennych. Całość składać się będzie z trzech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Ukończenie inwestycji planowane jest na koniec 2021 r.
Bazę kliniczną dla studiów Collegium Medicum stanowią instytuty naukowo-badawcze, w tym Wojskowy Instytut Medyczny, Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Instytut Matki i Dziecka. Są to także szpitale publiczne i instytucje, świadczące działalność komercyjną w zakresie świadczeń medycznych, m.in. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Szpital Specjalistyczny „INFLANCKA”, Szpital Bielański, Mazowiecki Szpital Wojewódzki i Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie. (JC)