Kompletny spadek w inwestycjach – pogarszają się nastroje wśród przedsiębiorców.

596

Z badań przeprowadzonych przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że 57 proc. przedsiębiorców w najbliższych miesiącach nie planuje inwestycji w swojej firmie, a 56 proc. nie planuje zmian w wynagrodzeniach swoich pracowników. Indeks nastrojów wśród przedsiębiorców +Busometr+ na drugie półrocze 2019 – wyniósł 48,8 punktu. Jest to spadek z 55,6 punktów w poprzednim półroczu, co oznacza, że nastroje przedsiębiorców się pogarszają. Jest to najniższy wynik w historii badania od 2011 roku przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wśród przedsiębiorców sektora małych i średnich firm – podkreślił. 

Busometr ZPP – Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP jest wskaźnikiem pokazującym stopień optymizmu małych i średnich przedsiębiorców oraz ich planowane działania w perspektywie najbliższych dwóch kwartałów. Na wartość Indeksu Busometr wpływ mają trzy komponenty: koniunktury gospodarczej, rynku pracy (płace i zatrudnianie) oraz inwestycji. Wartość każdego z komponentów mieści się w przedziale od 0 do 100.

” Są to być może pierwsze symptomy pogarszania się koniunktury gospodarczej. Obawa, że ta koniunktura ulegnie pewnemu pogorszeniu jest naturalna po okresie boomu, zwłaszcza że odczyty nastrojów u naszych zachodnich sąsiadów są coraz gorsze. Podkreślam jednak, że 69 proc. przedsiębiorców twierdzi, że sytuacja gospodarcze nie zmieni się istotnie. Trudno zatem mówić o wyjątkowo minorowych nastrojach” – wypowiedział się w komunikacie prezes ZPP Cezary Kaźmierczak.

Z badania wynika, że najmniejsze obawy o sytuację gospodarczą – jeśli chodzi o najbliższe półrocze – wykazują przedsiębiorcy z sektora produkcyjnego oraz handlowego .Pesymistyczne nastroje wykazują natomiast przedsiębiorcy działający w sektorze usługowym.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz firma Maison&Partners prowadzą badania wśród przedsiębiorców w oparciu o próbę zróżnicowaną ze względu na liczbę zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych). Busometr ZPP jest publikowany co pół roku. Badanie jest realizowane od 2011 roku.

Więcej na wnp.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here