Komunikacja medialno-religijna na UKSW

4625

Absolwenci Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego przygotowani są do pracy w rozmaitych instytucjach związanych z mediami, w szczególności zyskują bardzo wysokie kompetencje w zakresie problematyki religijnej. Pracują w prasie, radiu, telewizji podejmując się tworzenia programów o tematyce religijnej. Są również dobrze przygotowani do bycia rzecznikami prasowymi instytucji religijnych, a także do kompetentnego komentowania faktów i wydarzeń religijnych. Znają także specyfikę reklamy religijnej.

Kształcenie medialno-religijne umożliwia znakomite przygotowanie do pracy we wszystkich rodzajach mediów, zwłaszcza w redakcjach związanych z problematyką religijną, a także w agencjach PR i marketingu religijnego.

Program studiów daje teoretyczną i praktyczną znajomość języka nowych mediów. Studenci zdobywają praktyczne umiejętności z zakresu nauk informacyjno-komunikacyjnych. Oprócz podstaw z dziedziny dziennikarstwa  UKSW oferuje pakiet przedmiotów z dziedziny religioznawstwa oraz specyfiki języka religijnego i kodów kulturowo-religijnych, a także prawa wyznaniowego i zagadnień bioetycznych, będących nie rzadko istotnym elementem dialogu na styku religii i nauki.

Zajęcia fakultatywne odbywają się w instytucjach związanych z różnymi religiami, szczególnie z judaizmem i islamem oraz ze stowarzyszeniami, agendami instytucji religijnych, mediami wyspecjalizowanymi w problematyce religijnej.

Tomasz Krzyżak, dziennikarz Rzeczpospolitej, laureat nagrody ŚLAD 2019
Artykuły dotyczące religii, problematyki kościołów i wspólnot  wyznaniowych oraz ich obecności w  życiu społeczno-politycznym w Polsce  pojawiają się w naszych mediach bardzo często. Niestety, tematykę tę  podejmują najczęściej dziennikarze, którzy zwykle zajmują się innymi  dziedzinami – np. polityką. Bardzo często nie mają pojęcia o czym piszą.
Znajomość tematyki religijnej jest u nich powierzchowna, przez co do odbiorców dociera zniekształcony, błędny, a nieraz także mocno  zmanipulowany przekaz. Niewielu, pisząc np. o problemie pedofilii w kościele, chce się wnikać w zawiłości  katolickiego prawa kanonicznego. Niewielu potrafi odróżnić papieski list motu proprio od adhortacji lub encykliki. Niewielu ma pojęcie o judaizmie, a jeszcze mniej na temat islamu. Owszem, na rynku medialnym jest grupa dziennikarzy-specjalistów od tematyki religijnej, ale jest ona bardzo mała. A świat potrzebuje ludzi, którzy potrafią w jasny i przystępny
opowiadać i tłumaczyć otaczającą nas rzeczywistość. Nie tylko tę z  pogranicza polityki…
Tematyką religijną zajmuję się od ćwierć wieku. Jestem – podobnie jak zdecydowana większość moich koleżanek i kolegów, którzy o religii piszą  – samoukiem i nieustannie się uczę. Śmiem twierdzić, że wiele rzeczy przyszłoby mi łatwiej gdybym miał solidną podstawę – taką jaką zamierza  dać swoim studentom UKSW na kierunku komunikacji medialno-religijnej. (ms)

Informacje na temat rekrutacji -> www.rekrutacja.uksw.edu.pl

1 KOMENTARZ

  1. PRowo brzmi pięknie, rzeczywistość jest bardzo przyziemna niestety. To jest zwykła teologia tylko inaczej nazwana. Tam nie ma specjalistów innych niż religia katolicka i do tego bardzo przeciętnych, słabiutkich, czytających z kartki lub ksiązki dokumenty kościelne…szkoda czasu i marszu przez las.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here