Komunikat NCBJ: Służby ochrony radiologicznej nie rejestrują anomalii w poziomie promieniowaniu

1128

Narodowe Centrum Badań Jądrowych dementuje informacje o awarii technicznej w Świerku, które pojawiły się w mediach. W związku z rozpowszechnianymi w ostatnich godzinach nieprawdziwymi wiadomości o rzekomym zagrożeniu radiacyjnym wykrytym lub spowodowanym w Świerku, informuję, że NCBJ pracuje normalnie, biorąc pod uwagę warunki epidemiologiczne. W instytucie nie występują i nie miały miejsca żadne zdarzenia nietypowe czy problemy techniczne, które mogłoby budzić niepokój.

Nasze służby ochrony radiologicznej nie rejestrują też żadnych odczytów wskazujących na anomalie w poziomie promieniowania tła. Co do zgłaszanych podejrzeń, że ktoś z pracowników NCBJ kanałami prywatnymi rozpowszechnia wspomniane nieprawdziwe informacje, to możemy jedynie wyrazić głębokie przekonanie, że nic takiego nie miało miejsca, a wszyscy nasi pracownicy postępują odpowiedzialnie. Zapewniam o braku jakichkolwiek problemów technicznych w Świerku.

Wyjaśniam też, że właściwą instytucją do udzielania informacji o sytuacji radiacyjnej w Polsce i poza granicami jest Państwowa Agencja Atomistyki, która nie donosi o żadnym zagrożeniu dla terenu naszego kraju.

Dr Marek Pawłowski, rzecznik NCBJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here