Kongres długi jak tasiemiec

557

Imponujące efekty przynoszą kongresy o naturze, zdrowiu, rozwoju i biznesie, które zostały zapoczątkowane 2 lata temu przez Rafała Stachyrę. Wiedza popularyzowana online i stacjonarnie w sesjach tematycznych dociera do tysięcy osób. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Najbliższy Kongres Naturalny potrwa od 20 listopada do 10 grudnia. Ponad 120 prelegentów z różnych dziedzin podzieli się cenną wiedzą z uczestnikami. Udział w Kongresie zadeklarowało już ponad 15 tys. osób, a zapisy nadal trwają.

Co było motywacją do organizowania kongresów?

Dostęp do wiedzy naukowej. Kiedy byłem studentem Uniwersytetu Warszawskiego przekonałem się jak ważne są kongresy, w których uczestniczą wartościowe osoby wyznaczające nowe trendy w nauce. Udział w takich wydarzeniach dawał szansę młodym ludziom na pogłębianie wiedzy zdobywanej na uczelniach, zwłaszcza jeśli zamierzają ubiegać się o stypendia naukowe. Barierą były jednak koszty, które wiązały się z uczestnictwem w takich konferencjach czy seminariach. Postanowiłem wtedy, że będziemy na uczelni organizowali takie kongresy, z których będą mogli skorzystać studenci i zyskać wiedzę za symboliczną opłatą. Moja inicjatywa doskonale sprawdziła się w praktyce.

Skąd pomysł na formułę online?

Kiedy zostały wprowadzone ograniczenia związane z pandemią przenieśliśmy się do internetu. Rozpocząłem tworzenie w wymiarze online jedne z pierwszych konferencji naukowych w Polsce. Po ukończeniu studiów zacząłem w tej samej formule organizacje konferencji popularyzatorskich.

Łatwo było wprowadzić tę nową formułę w życie?

Z powodu ograniczeń związanych ze spotkań na żywo przenieśliśmy się do internetu. Było to jedyne rozwiązanie. Skorzystaliśmy z nowych narzędzi komunikacji online, żeby nadal wymieniać się wiedzą i doświadczeniem w naszym wyjątkowym gronie. Zaczęliśmy dostrzegać jak ważne są te spotkania w zakresie popularyzowania wiedzy chociażby dla biznesu. Po referacie wiodącym w określonej tematyce zawsze była wielogodzinna dyskusja, trwająca czasem do 5 rano. Udało mi się zdobyć wspaniałych ekspertów z różnych dziedzin, dlatego te spotkania były i są tak interesujące. Z wykształcenia jestem geografem, przyrodnikiem, pedagogiem, zajmującym się naturą, zdrowiem oraz rozwojem. Jestem również naturopatą stosującym holistyczne i komplementarne metody terapii, które przywracają ludziom dobre samopoczucie. Połączenie tych trzech branż, wiążących się z biznesem, jest kluczowe dla człowieka i zwiększenia jego szczęśliwości w świecie. Daje ogromną satysfakcję, co potwierdzają wszystkie organizowane przez nas kongresy.

Najbliższy rozpoczyna się 20 listopada i będzie trwał aż do 10 grudnia. Przez 20 dni organizatorzy Kongresu Naturalnego zdołają przykuć uwagę uczestników?

Rok temu stworzyłem kongres 21-dniowy z 250 prelegentami na który zgłosiło się 15 000 osób. Nie obawiam się, żeby tym razem było inaczej. Na moim facebooku pokazuję sylwetki prelegentów, którzy wezmą udział w Kongresie Naturalnym. Wśród ekspertów i praktyków swoimi doświadczeniami i wiedzą podzielą się m.in. Mieczysław Babalski, pionier rolnictwa ekologicznego, jeden ze współtwórców „Ekolandu”, Dawid Okoński, koordynator siedlisk ekologicznych, Nicole Grosspiere – Słomińska, która opowie jak naturalnymi sposobami, sprzyjającymi środowisku przyrodniczemu, zwalczyć chwasty, choroby i szkodniki, a nawet oczyścić zanieczyszczoną wodę. To jest Francuzka mieszkająca w Polsce od ponad 40 lat mieszka, która przekłada swoje pasje na praktykę. Inną prelegentką będzie Katarzyna Bellingham. Praktykowała w ogrodach samego króla Karola oraz wielu innych prestiżowych ogrodach w Anglii i Irlandii. Od 2011 roku prowadzi swój własny ekologiczny ogród pokazowy w Zgorzałym na Kaszubach i uczy tradycyjnego zakładania oraz uprawy ogrodów kuchennych. Każdy z licznej grupy prelegentów jest wyjątkowym twórcą lub innowatorem w swojej dziedzinie. To są ludzie pełni inspiracji i pozytywnej energii, którzy wręcz zarażają swoimi pomysłami. Dyskutować będziemy o zaletach ekologicznego rolnictwa, bogactwie naturalnych upraw i ogrodów pełnych zdrowotnych i ozdobnych roślin, budownictwie naturalnym za niewielkie pieniądze, a także o eko wioskach, które łączą ludzi z terenów wiejskich o nowym światopoglądzie. Cechuje ich szacunek do tradycyjnych wartości, a także ogromna wiedza o dobroczynnym wpływie natury na zdrowie i życie człowieka.

Jak długo trwały przygotowania do wielodniowego kongresu?

Bardzo krótko, bo mamy duże doświadczenie w tym zakresie. Jesteśmy w stanie duży kongres przygotować w kilka tygodni, a mniejszy w kilkanaście dni. Przećwiczyliśmy to w przygotowaniu wielu podobnych wydarzeń. Zaangażowałem się teraz w organizację Kongresu Przedsiębiorczej Polski DAO Biznesu, który odbędzie się w połowie stycznia 2025 roku. Jestem zafascynowany tym społecznym ruchem, który powstał zaledwie dwa miesiące temu, a liczy już prawie 6 tys. zarejestrowanych członków.

Czym konkretnie jest DAO?

DAO to zdecentralizowana, autonomiczna organizacja (Decentralized Autonomous Organization), która działa na zasadach demokracji i wykorzystuje technologię blockchain do wspólnego podejmowania transparentnych i efektywnych decyzji dotyczących działalności biznesowej. To jest społeczność zjednoczona w dążeniu do wolności gospodarczej, prostoty podatków i niezależności energetycznej. Taka pionierska siła napędowa, umożliwiająca przedsiębiorcom, rolnikom i osobom kreatywnym z różnych dziedzin i sektorów gospodarki, a także wolnych zawodów, cyfrową integrację we wspólnym działaniu. Takiego ruchu jeszcze w Polsce nie było. To jest gigantyczny potencjał ludzi ambitnych i kompetentnych, którzy mogą podejmować wiele cennych inicjatyw zmierzających do likwidacji barier biurokratycznych i rozwojowych, utrudniających działalność biznesową. A kiedy będzie nas 100 tys. zaczniemy występować z inicjatywami ustawodawczymi do Parlamentu. Jestem przekonany, że do I Kongresu DAO, czyli do połowy stycznia 2025 roku będzie nas już ponad 50 tysięcy. Każda kreatywna osoba będzie mile widziana w naszym ruchu, bo razem możemy zrobić dużo więcej.

Rozmawiała Jolanta Czudak

Biogram:
Rafał Stachyra – geograf, badacz, podróżnik, przyrodnik, pedagog, instruktor sportu, masażysta, epiterapeuta. Jest autorem prac naukowych oraz prelegentem: konferencji, kongresów, festiwali oraz wywiadów związanych z tematyką Natury. Obecnie angażuje się w działalność popularyzatorską. Jest twórcą m.in Witalnej Telewizji, skarbnicy wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia, rozwoju i korzystania z dobrodziejstw Natury, przekazywanej przez praktyków. Planuje też uruchomienie telewizji internetowej, która będzie nadawała programy o tej samej problematyce od rana do wieczora.
.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here