Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) w szwajcarskim Lugano wybrała Polskę na gospodarza 18. Kongresu ESASO Retina Academy, który po raz pierwszy odbywa się w naszym kraju. Kilkuset okulistów z 30 państw świata, specjalizujących się w leczeniu chorób siatkówki oka, przyjedzie do Warszawy, żeby uczestniczyć w tym niezwykle ważnym wydarzeniu od 12 do 13 października. Miejscem kongresu, nad którym patronat honorowy objął prof. Marek Rąkas, krajowy konsultant ds. okulistyki jest Warszawski Uniwersytet Medyczny, dzięki ogromnej życzliwości Jego Magnificencji prof. Mirosława Wielgosia, rektora WUM. (Na zdjęciu prof. Marco Zarbin i prof. Robert Rejdak)
Dwudniowym obradom przewodniczyć będą: prof. Francesco Bandello z Włoch, prezydent ESASO Retina Academy, Borja Corcóstegui z Hiszpanii, prezes Fundacji ESASO oraz Giuseppe Guarnaccia, dyrektor wykonawczy ESASO ze Szwajcarii. Koordynacja kongresu powierzona została włoskim profesorom: Maurizio Battaglia-Parodi i Bruno Falcomatà, natomiast moderowanie i prowadzenie większości sesji plenarnych i debat prof. Robertowi Rejdakowi, szefowiKliniki Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i od 10 lat również dyrektorowi ds. szkolenia praktycznego lekarzy w szwajcarskim ESASO.
– Program kongresu Retina Academy jest bardzo bogaty i obejmuje niezwykle szeroki zakres zagadnień związanych z upowszechnianiem najnowszych osiągnięć naukowych i technologicznych w dziedzinie diagnozowania i terapii chorób siatkówki oka i ciała szklistego – informuje prof. Robert Rejdak. – Światowi specjaliści z wielu krajów m.in. Stanów Zjednoczonych, Izraela, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i Singapuru, a także z Polski podzielą się międzynarodowymi doświadczeniami z wykonywania pionierskich i hybrydowych operacji witrektomii siatkówki oka, leczenia urazów gałki ocznej, schorzeń plamki żółtej i wielu innych chorób narządu wzroku. Część z zagadnień uwzględnionych w programie dotyczy również wykładów i dyskusji dotyczących programów lekowych w leczeniu tych wszystkich groźnych chorób.
W czasie obrad kongresu podsumowane zostaną także efekty kształcenia lekarzy okulistów w Akademii ESASO w szwajcarskim Lugano. Centrum Nauczania jest ważną europejską instytucją, która kształci młodych lekarzy z różnych krajów, umożliwiając im pogłębianie wiedzy i umiejętności medycznych i chirurgicznych w leczeniu schorzeń oczu.
– Akademia stale poszerza zakres kształcenia o nowe pomysły i możliwości edukacyjne, wykorzystując najnowsze osiągnięcia naukowe – podkreśla prof. Marco Zarbin, z Instytutu Okulistyki i Nauk Wizualnych z Rutgers-New Jersey University, który poprowadzi wspólnie z prof. Robertem Rejdakiem sesję inaugurującą rozpoczęcie kongresu 12 października. – ESASO jest nie tylko europejską, ale także międzynarodową organizacją skupioną na poszerzaniu wiedzy ponad poziom osiągnięty nawet w doskonałych programach szkoleniowych dla rezydentów i stypendystów. Studenci, którzy tu przyjeżdżają ze wszystkich części świata, korzystają z doświadczeń liderów okulistyki z wielu krajów świata, którzy tu wykładają. Metody nauczania są niebywale cenne dla studentów o różnym stopniu zaawansowania. Wszystko to razem sprawia, że ESASO jest wyjątkowym centrum edukacji dla specjalistów w dziedzinie okulistyki.
W ESASO kształciło się również wielu polskich okulistów. Od roku mogą to robić również w kraju, ponieważ prof. Robert Rejdak doprowadził do powstania lubelskiej filii Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych. Filia stała się międzynarodowym ośrodkiem edukacyjnym w zakresie nowoczesnych metod chirurgii oka. Oprócz Polski satelitarna placówka badawczo-szkoleniowa ESASO znajduje się jedynie w Singapurze. W lubelskim ośrodku wyposażonym w aparaturę i sprzęt okulistyczny na światowym poziomie, szkolą się lekarze z wielu europejskich krajów m.in. z Włoch, Szwajcarii, Grecji i Turcji.
– Kilka dni po zakończeniu dwudniowego kongresu ESASO Retina Academy w Warszawie, rozpoczynamy od 22 – 26 października kurs witrektomii dla 20 polskich lekarzy w naszym lubelskim ośrodku – informuje prof. Robert Rejdak, dyrektor i koordynator naukowy tego niezwykle ważnego wydarzenia dla polskich okulistów. – Wykłady i zajęcia praktyczne z mikrochirurgii wielu różnych schorzeń siatkówki oka i ciała szklistego, poprowadzą specjaliści z Polski i ze świata.
Efektem międzynarodowej współpracy Kliniki Okulistyki Ogólnej lubelskiego Uniwersytetu Medycznego z licznymi ośrodkami naukowymi jest kongres ESASO Retina Academy w Centrum Kongresowym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz specjalistyczny kurs witrektomii dla polskich lekarzy w Lublinie. Wybitni polscy uczeni wnoszą coraz większy wkład w rozwój światowej okulistyki, ratując tysiące ludzi przed utratą widzenia.
Jolanta Czudak