Kongres ESASO Retina Academy już wkrótce w Warszawie

3892

Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) w szwajcarskim Lugano wybrała Polskę na gospodarza 18. Kongresu ESASO Retina Academy, który po raz pierwszy odbywa się w naszym kraju. Kilkuset okulistów z 30 państw świata,  specjalizujących się w leczeniu chorób siatkówki oka, przyjedzie do Warszawy, żeby uczestniczyć w tym niezwykle ważnym wydarzeniu od 12 do 13 października. Miejscem kongresu, nad którym patronat honorowy objął prof. Marek Rąkas, krajowy konsultant ds. okulistyki jest Warszawski Uniwersytet Medyczny, dzięki ogromnej życzliwości Jego Magnificencji prof. Mirosława Wielgosia, rektora WUM. (Na zdjęciu prof. Marco Zarbin i prof. Robert Rejdak)

Dwudniowym obradom przewodniczyć będą: prof. Francesco Bandello z Włoch, prezydent ESASO Retina Academy,  Borja Corcóstegui z Hiszpanii, prezes Fundacji ESASO oraz Giuseppe Guarnaccia, dyrektor wykonawczy ESASO ze Szwajcarii. Koordynacja kongresu powierzona została włoskim profesorom: Maurizio Battaglia-Parodi i Bruno Falcomatà, natomiast moderowanie  i prowadzenie większości sesji plenarnych i debat prof. Robertowi Rejdakowi, szefowiKliniki Okulistyki Ogólnej  lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i od 10 lat również dyrektorowi ds. szkolenia praktycznego lekarzy w szwajcarskim ESASO.

– Program kongresu Retina Academy jest bardzo bogaty i obejmuje niezwykle szeroki  zakres zagadnień  związanych z upowszechnianiem najnowszych osiągnięć naukowych  i technologicznych w dziedzinie diagnozowania i terapii  chorób siatkówki oka i ciała szklistego – informuje prof. Robert Rejdak. –  Światowi specjaliści z wielu krajów m.in. Stanów Zjednoczonych, Izraela, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i Singapuru, a także z Polski   podzielą się międzynarodowymi doświadczeniami z wykonywania pionierskich i hybrydowych operacji witrektomii siatkówki oka, leczenia urazów gałki ocznej, schorzeń plamki żółtej i wielu innych chorób narządu wzroku. Część z zagadnień uwzględnionych w programie dotyczy również wykładów i  dyskusji dotyczących programów lekowych w leczeniu tych wszystkich groźnych chorób.

W czasie obrad kongresu podsumowane zostaną także efekty kształcenia lekarzy okulistów w Akademii ESASO w szwajcarskim Lugano.  Centrum Nauczania jest ważną europejską instytucją, która kształci młodych lekarzy z różnych krajów, umożliwiając im pogłębianie wiedzy i umiejętności medycznych i chirurgicznych w leczeniu schorzeń oczu.

–  Akademia stale poszerza zakres kształcenia o nowe pomysły i możliwości edukacyjne, wykorzystując najnowsze osiągnięcia naukowe  – podkreśla prof. Marco Zarbin, z Instytutu Okulistyki i Nauk Wizualnych z Rutgers-New Jersey University, który poprowadzi wspólnie z prof. Robertem Rejdakiem sesję inaugurującą  rozpoczęcie kongresu 12 października.  –  ESASO jest  nie tylko europejską, ale także międzynarodową organizacją skupioną na poszerzaniu wiedzy ponad poziom osiągnięty nawet w doskonałych programach szkoleniowych dla rezydentów i stypendystów. Studenci, którzy tu przyjeżdżają ze wszystkich części świata, korzystają z doświadczeń liderów okulistyki z wielu krajów świata, którzy tu wykładają. Metody nauczania są niebywale cenne dla studentów o różnym stopniu zaawansowania. Wszystko to razem sprawia, że ESASO jest wyjątkowym centrum edukacji dla specjalistów w dziedzinie okulistyki.

W ESASO kształciło się również wielu polskich okulistów. Od roku mogą to robić również w kraju, ponieważ prof. Robert Rejdak doprowadził do powstania lubelskiej filii Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych. Filia stała się międzynarodowym ośrodkiem edukacyjnym w zakresie nowoczesnych metod chirurgii oka. Oprócz Polski satelitarna placówka badawczo-szkoleniowa ESASO znajduje się jedynie w Singapurze. W lubelskim ośrodku wyposażonym w aparaturę i sprzęt okulistyczny  na światowym poziomie, szkolą się lekarze  z wielu europejskich krajów m.in. z Włoch, Szwajcarii, Grecji i Turcji.

 – Kilka dni po zakończeniu dwudniowego kongresu ESASO Retina Academy w Warszawie, rozpoczynamy od  22 – 26 października  kurs witrektomii dla 20 polskich lekarzy w naszym lubelskim ośrodku – informuje prof. Robert Rejdak, dyrektor i koordynator naukowy tego niezwykle ważnego wydarzenia dla polskich okulistów. –  Wykłady i zajęcia praktyczne z mikrochirurgii wielu różnych schorzeń siatkówki oka i ciała szklistego, poprowadzą specjaliści z Polski i ze świata.

Efektem międzynarodowej współpracy Kliniki Okulistyki Ogólnej  lubelskiego Uniwersytetu Medycznego z licznymi ośrodkami naukowymi jest  kongres ESASO Retina Academy w  Centrum Kongresowym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz  specjalistyczny kurs witrektomii dla polskich lekarzy w Lublinie.  Wybitni polscy uczeni wnoszą coraz większy  wkład w rozwój światowej okulistyki, ratując tysiące ludzi przed utratą widzenia.

Jolanta Czudak

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here