Kongres ESASO Retina Academy po raz kolejny odbył się w Warszawie

1582

Już po raz drugi Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) w szwajcarskim Lugano wybrała Polskę na gospodarza 19. Kongresu ESASO Retina Academy.  Do Warszawy przyjechało ponad 200 okulistów z 10  państw świata,  specjalizujących się w leczeniu chorób siatkówki oka. Uczeni i praktycy wzięli udział w  niezwykle ważnym wydarzeniu (15 -16 listopada), nad którym patronat honorowy objął  Giuseppe Guarnaccia, dyrektor wykonawczy ESASO i prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej  lubelskiego Uniwersytetu Medycznego.    Dzięki życzliwości prof. Mirosława Wielgosia, rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, miejscem kongresu było Centrum Konferencyjne WUM.  (Na zdjęciu prof. Robert Rejdak i dyr. Giuseppe Guarnaccia)

Współorganizatorami kongresu byli profesorowie m.in. z Włoch -Avitabile Teresio, Bandello Francesco, Battaglia Parodi Maurizio, z Hiszpanii -Corcóstegui Borja.

Europejska Szkoła Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO) jest międzynarodowym centrum edukacji dla specjalistów w dziedzinie okulistyki, skoncentrowanym na poszerzaniu wiedzy wśród lekarzy  w zakresie najnowszych metod diagnostyki i leczenia chorób siatkówki oka. Tym razem światowi liderzy w dziedzinie retinologii  spotkali się w Warszawie, żeby wymienić się doświadczeniami w tej dziedzinie. Do Warszawy przyjechali okuliści m.in. z Włoch, Grecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Izraela, a także Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

– Podczas dwudniowych obrad prezentowano nowości diagnostyczne i najskuteczniejsze terapie w leczeniu chorób siatkówki oka. Duże zainteresowanie budziła m.in. sesja poświęcona zabiegom witrektomii, wykonywanych w technologiach trójwymiarowych.  Uczestnicy analizowali efektywność operowania najtrudniejszych przypadków tych schorzeń i ich leczenia metodami chirurgicznymi oraz stosowania najnowszych technologii laserowych w retinologii – podkreśla prof. Robert Rejdak.

Specjaliści z wielu krajów, w tym m.in. D’Esposito Fabiana z Wielkiej Brytanii, Loewenstein Anat z Izrael i Özmert Emin z Turcji oraz z Polski: Toro Mario i profesorowie Marek Rękas i Rober Rejdak  podzielili się międzynarodowymi doświadczeniami z wykonywania pionierskich i hybrydowych operacji witrektomii siatkówki oka oraz wielu innych chorób narządu wzroku.

Pokazano najnowsze trendy w leczeniu zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem, cukrzycowego obrzęku plamki oraz schorzeń siatkówki pochodzenia naczyniowego. Wykładowcy zachęcali też do powszechnego wprowadzania terapii TREAT AND EXTENDED, która ma szansę wejść również do Polski. Ogromny postęp we wprowadzaniu nowych metod diagnozowania i leczenia chorób siatkówki oka wymaga tez systematycznego organizowania specjalistycznych szkoleń i warsztatów, aby tę wiedzę upowszechniać i przenosić do praktyki zawodowej okulistów.

Duże zainteresowanie uczestników kongresu wzbudziła też polska sesja angiografii OCT, precyzyjnej techniki obrazowania. – Trudno sobie obecnie wyobrazić nowoczesną diagnostykę bez tego badania, które  pozwala na jednoczesną bezinwazyjną ocenę struktury siatkówki i stanu mikrokrążenia. Ta metoda jest niezwykle skuteczna w wykrywaniu i monitorowaniu chorych z wysiękową postacią zwyrodnienia plamki oraz pacjentów z retinopatią cukrzycową, zakrzepami i zatorami naczyń siatkówki. Angiografia OCT umożliwia również ocenę przepływu krwi w obrębie tarczy nerwu wzrokowego. Jest w związku z tym pomocnym narzędziem w diagnostyce i monitorowaniu pacjentów z jaskrą wyjaśnia prof. Robert Rejdak.

Efektami leczenia tych chorób diagnozowanych angio OCT podzielili się z uczestnikami kongresu dr n. med Anna Matysiak-Wożniak, prof. Katarzyna Michalska-Małecka, dr hab. Sławomir Teper oraz dr hab. Joanna Gołębiewska. Program kongresu Retina Academy był bardzo bogaty i obejmował niezwykle szeroki  zakres zagadnień  związanych z upowszechnianiem najnowszych osiągnięć naukowych  i technologicznych w dziedzinie diagnozowania i terapii  chorób siatkówki oka i ciała szklistego.

Wyróżniających się młodych okulistów ESASO nagrodziło na dokonania zawodowe w diagnozowaniu i leczeniu chorób siatkówki oka.

W przyszłym roku planowana jest rozszerzona formuła kongresu, który zmieni nazwę z ESASO Retina Academy na ESASO Ocular Surgery in Practice.  Kongres odbędzie się jesienią 2020 roku w Centrum Konferencyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jolanta Czudak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here