KONGRES MIASTO – WODA – JAKOŚĆ ŻYCIA 2022

668

Ekonomia miast wodnych to główny temat IV edycji Międzynarodowego Kongresu „Miasto – Woda – Jakość Życia 2022”. Tegoroczne wydarzenie zaplanowane jest na 17-18 października w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. Eksperci będą rozmawiać nie tylko o samej gospodarce wodnej, lecz także pochylą się nad tematyką wody jako ważnej składowej rozwoju miast, która jest traktowana nie tylko jako surowiec, ale też jako element krajobrazu, kultury i gospodarki.

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej, co oznacza, że w spotkaniu można wziąć udział zarówno stacjonarnie w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, jak i online. Wszystkich uczestników obowiązuje darmowa rejestracja dostępna na stronie: kongres.watercity.com.pl.

IDEA KONGRESU

 Polska jest jednym z krajów, który boryka się z trzema głównymi problemami: zbyt małe zasoby wody, zbyt duża ilość wody, co najczęściej jest wynikiem krótkotrwałych, ale intensywnych opadów deszczu, rosnące zanieczyszczenie wód.

Kongres ma zwrócić uwagę opinii publicznej na fakt, że miasta, aby móc z powodzeniem funkcjonować i się rozwijać, powinny stawać się „zielono-błękitne”. Odnalezienie zbalansowanej pozycji dla zasobów wody w mieście wymaga odpowiedniej wyobraźni, zaprojektowania i implementacji.

Tematyka Kongresu koncentruje się przede wszystkim na relacjach zachodzących między środowiskiem wodnym a środowiskiem miejskim. Błękitno-zielona infrastruktura zapewnia odpowiednią jakość życia mieszkańców i zrównoważony rozwój tak skomplikowanego systemu, jakim jest miasto.

Celem Kongresu jest przede wszystkim wskazanie optymalnych ścieżek rozwoju miast z uwzględnieniem potrzeb w zakresie efektywnej polityki wodnej. Kongres będzie również okazją do wszechstronnej debaty o problemach ekologicznych wpływających na jakość życia, o planowaniu przestrzennym uwzględniającym środowisko wodne oraz o tym, jak zużycie wody wpływa na gospodarkę.

Dlaczego warto wziąć udział w Kongresie?

W Kongresie weźmie udział interdyscyplinarne gremium mówców o różnych horyzontach poznawczych, doświadczeniach, specjalizacji i obszarach działań, które dotyczą polityki wodnej i funkcjonowania, a także rozwoju miast. Jest to doskonały wstęp do ciekawej i wielowątkowej dyskusji o przyszłości polskich miast w kontekście gospodarowania zasobami wody.

Tematyka Kongresu w całości będzie dotyczyć trzech zagadnień oraz występujących między nimi relacji: Miasto – Woda – Jakość Życia. Obowiązkowym punktem jest wskazanie sposobów niwelowania lub – tam, gdzie się da – likwidowania negatywnych efektów wzajemnego oddziaływania wspomnianych środowisk. Debata toczyć się będzie m.in. na temat znaczenia miast w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i adaptacji do jej skutków, zarządzania wodą w miastach w warunkach kryzysowych, wody w architekturze, A także zostanie poruszony temat edukacji i budowania odpowiedzialnego społeczeństwa na wielu poziomach –  szkolnym, studenckim, samorządowym i NGO.

Organizatorami Kongresu są: Miasto Wrocław, MPWiK we Wrocławiu, Fundacja GAP w Krakowie,   Convention Bureau Wrocław

RAPORTY

Podczas tegorocznej edycji Kongresu odbędzie się premiera dwóch raportów:

 Water City Index 2022 (wydawcy: Fundacja GAP, Arcadis Polska) – ranking miast, w którym oceniono rozwój metropolii, dużych i średnich miast w Polsce pod względem efektywności gospodarowania zasobami wody: oees.pl/water-city-index-2021 

Kongres oraz powstałe raporty odbywają się w ramach cyklu Open Eyes Economy On Tour, wchodzącego w skład wydarzeń poprzedzających VII Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości – Open Eyes Economy Summit, który odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2022 w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz online na platformie Live OEES.

Więcej na www.kongres.oees.pl

PROGRAM KONGRESU DOSTĘPNY NA STRONIE -> watercity.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here