W Polsce jest ok. 2,2 mln firm, w których większościowe udziały posiada rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez Instytut Biznesu Rodzinnego, ale stare w swoim znaczeniu! „Rodzina biznesowa” to zarówno struktura oparta na więzach krwi, jak i na wspólnym zaangażowaniu w rozwój i zarządzanie działalnością gospodarczą, która może trwać przez pokolenia.
Rodziny biznesowe spotkają się podczas Kongresu 4 GENERATIONS 7 października. Jest to wydarzenie koncentrujące się zarówno na procesie sukcesji, jak i na obszarach związanych z profesjonalizacją rodziny: nie tylko w budowaniu relacji, ale też w braniu odpowiedzialności za gromadzony majątek, a ostatecznie – w przygotowaniu kolejnych pokoleń w duchu wartości ważnych dla rodziny biznesowej.
– Mówi się, że firmy rodzinne mają trzy największe wyzwania: to sukcesja, sukcesja i… sukcesja…Niestety w Polsce myślenie o sukcesji bardzo powszechnie jest zawężane! Kojarzone z przekazaniem majątku, a nawet utożsamiane z założeniem fundacji rodzinnej. To kardynalny błąd! Sukcesja jest niezwykle interdyscyplinarnym wyzwaniem rodziny właścicielskiej. To budowanie trwałego dziedzictwa w kolejnych pokoleniach, nawet po sprzedaży biznesu lub jego części – mówi dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.
Odpowiadając na te nowe, już nie tylko sukcesyjne potrzeby, Instytut Biznesu Rodzinnego zaprasza na Kongres 4 GENERATIONS 7 października w Fabryce Norblina w Warszawie. Partnerem wydarzenia jest Rodzina Motz, której członkowie zarządzają Fabryką Norblina oraz m.in. firmami Capital Park, Mount TFI, Bibi’s Cafe & Bar, Food Town czy Donkey Shoe.
– Wyzwaniem dla każdej rodziny przedsiębiorców jest prowadzenie prawidłowo działającego biznesu i jednocześnie pielęgnowanie dobrych relacji. Utrzymanie obu wartości przekłada się na rozwijanie naturalnych talentów członków rodziny, zapewnienie ciągłości prowadzonych firm oraz skuteczne przeprowadzenie sukcesji. Nie ma jednego przepisu jak to zrobić, ale wiadomo, że wymaga to wspólnego wysiłku. Warto jest wymieniać się doświadczeniami, żeby skorzystać z już sprawdzonych rozwiązań i uniknąć błędów, które już ktoś inny popełnił – mówi Jan Motz, który jest głową rodziny.
Podczas kongresu uczestnicy siedzą przy okrągłych stołach podzielonych na trzy kategorie – BIZNES, RODZINA i DOBRO. Każda grupa / każdy stół będą miały okazję do analizy prelekcji i dyskusji na scenie i rozmowę z własnej perspektywy. Te uzupełniające się filtry pozwolą na wychwycenie szerszej perspektywy decyzji podejmowanych przez RODZINĘ BIZNESOWĄ. Bo każda rodzina ma swoją historię, swoje doświadczenia, swoje refleksje…
Wśród tematów poruszanych podczas Kongresu będą: Między dziedzictwem a wizją nowoczesnej rodziny biznesowej, Odpowiedzialne budowanie strategii właścicielskiej, Systemowy rozwój umiejętności managerskich podstawą dla profesjonalnych rodzin biznesowych, Pokolenie RE – zaangażowana społeczność jako odpowiedź na wyzwania XXI wieku. Rola firm rodzinnych i rodzin biznesowych w zrównoważonym rozwoju, Family office – geneza i przyszłość, Dialog rodzica z dorosłym dzieckiem. Pułapki i szanse, Znaczenie korzeni i historii rodzinnej i firmowej. Storytelling, Wojny klanowe czy braterstwo krwi? Co wspierają struktury właścicielskie, które tworzymy?, Profesjonalizacja biznesu: czy fundacja rodzinna zapewnia długowieczność?, Czy firmy rodzinne wciąż są i będą przyszłością gospodarki polskiej? Czy wobec wyzwań sukcesyjnych będziemy świadkami fali wyprzedaży i innej organizacji kapitału założycieli?
Szczegóły i lista prelegentów dostępna jest na stronie https://4generations.eu/