Konkurs dla odważnych i kreatywnych polityków oraz innowacyjnych projektów politycznych w Europie

2024

Rusza druga edycja europejskiego konkursu innowacje w polityce, którego organizatorem jest Innovation in Politics Institute z siedzibą w Wiedniu. Od początku kwietnia każdy obywatel, spośród 47 krajów Rady Europy, może nominować inicjatywy polityczne, które w sposób innowacyjny odpowiadają na potrzeby Europejczyków. W konkursie mogą brać udział politycy odpowiadający za projekty, niezależnie od tego, z jaką partią są związani oraz na jakim szczeblu administracyjnym lub samorządowym działają.

Zgłoszone projekty do nagrody Innovation in Politics Award 2018, zostaną ocenione jesienią 2018 roku przez jury składające się z ponad tysiąca obywateli z całej Europy. Wszystkie osoby pełnoletnie mogą ubiegać się o członkostwo w jury lub nominować projekty do nagrody, które przyznaje Instytut Innowacji w Polityce (Innovation in Politics Institute) wraz z międzynarodowymi partnerami. Instytut, który ma siedzibą w Wiedniu, posiada reprezentację w 12 europejskich krajach w: Austrii, Belgii, Bułgarii, Francji, Irlandii, na Litwie w Niemczech, Polsce, Szwajcarii, Szwecji, we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Inicjatywę tę w ramach europejskiego partnerstwa wspiera wiele renomowanych think tanków i fundacji: Act.Now w Wiedniu, Das Progressive Zentrum w Berlinie, Dublin City University, Bułgarska Szkoła Polityki, EuropaNova w Paryżu, Europejskie Forum Alpbach, Stowarzyszenie 61, THINKTANK, Szkoła Liderów, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Wspomagania Wsi, Kongres Kobiet, Aśoka.

Przyznawane nagrody Innovation in Politics mają na celu wyróżnianie najbardziej odważnych i kreatywnych polityków i projektów politycznych. Służą stałemu rozwojowi i umacnianiu innowacyjnej polityki demokratycznej i administracji publicznej w Europie.

Jury złożone z obywateli Europy wybierze 80 finalistów i 8 zwycięzców w 8 kategoriach spośród wszystkich zgłoszonych projektów. Zgłoszeń należy dokonać na stronie konkursu www.innovationinpolitics.eu  i wypełnić formularz zgodnie z podanymi instrukcjami. Zgłoszenia projektów do konkursu przyjmowane są do 27 sierpnia 2018. Zgłoszenia do jury trwają do 7 września 2018.

W 2017 roku do pierwszej edycji konkursu zgłoszono około 600 projektów z 15 krajów europejskich. Projekty zostały wybrane przez jury składające się z ponad tysiąca obywateli ze wszystkich krajów europejskich. Wśród jurorów znalazło się 63 Polaków.

Uroczyste wręczenie nagród „Innowacje w polityce” odbyło się w grudniu 2017 r. w wiedeńskim ratuszu. W gronie finalistów było osiem projektów z Polski, a wśród zwycięzców znalazł się polski projekt Wideotlumacz.pl skierowany do osób niesłyszących, zgłoszony przez Piotra Kowalskiego z Łodzi.

Projekt otrzymał nagrodę w kategorii Styl Życia. Wideotłumacz języka migowego przeznaczony jest przede wszystkim dla urzędów i instytucji na terenie całej Polski, takich jak: administracja publiczna,  służby ratowniczo-interwencyjne oraz publiczne jednostki ochrony zdrowia (szpitale, kliniki, przychodnie). Z usługi Wideotłumacza języka migowego korzysta obecnie prawie 100 instytucji i urzędów, a liczba miejsc, które stają się dostępne osobom głuchym wciąż się zwiększa.

Wśród polskich finalistów, poza zwycięzcą, znaleźli się przedstawiciele następujących projektów: Teresa Kot, wójt gminy Jastków za „Akademię Kultury”, Emilian Bera, burmistrz Jawora za „Dolnośląską Strefę Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor”, Paweł Adamowicz, prezydent Gdańsk za „Otwarty Gdańsk”, Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego za programy miejskie poprawiające jakość życia mieszkańców, Elżbieta Wróbel, wójt gminy Niwiska za Szkołę Muzyczną na wsi, Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa za wprowadzenie inteligentnego miasta z zaangażowaniem obywateli oraz Robert Biedroń, prezydent Słupska za zintegrowaną edukację ekologiczną w mieście.

Julia Kozak

Więcej szczegółów i zgłoszenia do konkursu na: www.innovationinpolitics.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here