Konkurs wspierający rozwój sztucznej inteligencji

869

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowe Centrum Nauki ogłosiły konkurs wspierający rozwój sztucznej inteligencji w Polsce. Budżet konkursu to 60 mln zł, a nabór wniosków rozpocznie się we wrześniu – poinformowało w NCBR. W ramach konkursu „ARTIQ – Centra Doskonałości AI” finansowane będą badania podstawowe oraz prace rozwojowe prowadzące do wdrożenia na rynku najnowszych rozwiązań opartych na technologii AI.

Nabór wniosków konkursowych (wyłącznie w formie elektronicznej) rozpocznie się od 20 września i potrwa do 20 grudnia tego roku – dodano. Maksymalne dofinansowanie jednego projektu wyłonionego w konkursie to 20 mln zł. Realizacja konkursu przewidziana jest na lata 2021-2027.

„Badania nad AI są perspektywicznym obszarem rozwoju naukowo-technicznego współczesnego świata i będą decydowały o przyszłej konkurencyjności i pozycji międzynarodowej kraju. Dlatego chcemy jak najlepiej wykorzystać potencjał polskiej nauki do rozwoju technologii AI w Polsce” – powiedział cytowany w komunikacie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego zdaniem konkurs wpisuje się w strategiczne plany rozwoju sztucznej inteligencji w kraju, m.in. przez przyjętą przez rząd „Politykę dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020”.

Jak podano, celem konkursu ARTIQ jest wzmocnienie potencjału Polski w obszarze sztucznej inteligencji poprzez utworzenie trzech Centrów Doskonałości AI (CD AI), w których zespoły naukowców będą realizować projekty obejmujące badania podstawowe, przemysłowe, prace rozwojowe lub przedwdrożeniowe w dziedzinie AI, prowadzące do wdrożenia nowego rozwiązania na rynek.

Badania podstawowe mają być finansowane przez NCN, a środki na badania przemysłowe, prace rozwojowe lub prace przedwdrożeniowe i zakładanie spółek celowych będzie przyznawał NCBR – poinformowano. Według dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr inż. Wojciecha Kamienieckiego, „Centra Doskonałości AI będą istotnym elementem budowania całego ekosystemu wspierania rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce”.

Kamieniecki ocenił, że jednym z wyzwań stojących przed Polską w tej kwestii jest rozwój kadr zdolnych do prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych na najwyższym światowym poziomie w obszarze AI, a także zapewnienie ciągłości badań podstawowych i badań przemysłowych, prac rozwojowych lub prac przedwdrożeniowych oraz komercjalizacja ich wyników.

W komunikacie podano, że Centra Doskonałości AI zostaną wyłonione spośród tzw. instytucji hostujących, czyli polskich podmiotów, które spełniają regulaminowe warunki do złożenia wniosku w konkursie. W kwietniu tego roku NCBR ogłosiło nabór zgłoszeń na potencjalne instytucje hostujące. Na liście znalazło się 20 jednostek akademickich i naukowych. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here