Kontrowersyjne technologie rozpoznania twarzy

939

Parlament Europejski uważa, że korzystanie z prywatnych baz danych do rozpoznawania twarzy (takich jak Clearview AI system, który jest już w użyciu) oraz prewencyjnych działań policji na podstawie danych behawioralnych powinno być zakazane. W celu poszanowania prywatności i godności ludzkiej, posłowie wnoszą o wprowadzenie stałego zakazu automatycznego rozpoznawania osób w przestrzeni publicznej, zauważając, że obywatele powinni być monitorowani tylko w przypadku podejrzenia o popełnienie przestępstwa.

Europosłowie są również przeciwni wszelkim systemom klasyfikacji, które starają się oceniać, czy obywatel jest godny zaufania na podstawie jego zachowania lub osobowości. Parlament niepokoi też użycie danych biometrycznych do identyfikowania ludzi na odległość. Na przykład bramki kontroli granicznej, które wykorzystują automatyczne rozpoznawanie oraz projekt iBorderCtrl („inteligentny system wykrywania kłamstw” dla podróżnych wjeżdżających do UE) powinny zostać usunięte przez używające je państwa członkowskie, twierdzą posłowie, którzy wzywają Komisję do wszczęcia postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, jeśli okaże się to konieczne.

Sprawozdawca Petar Vitanov (S&D, BG) powiedział: „Prawa podstawowe są bezwarunkowe. Po raz pierwszy w historii wzywamy do wprowadzenia moratorium na stosowanie systemów rozpoznawania twarzy do celów egzekwowania prawa, ponieważ technologia ta okazała się nieskuteczna i często prowadzi do dyskryminujących wyników. Wyraźnie sprzeciwiamy się uprzedzającym działaniom policji w oparciu o wykorzystanie sztucznej inteligencji, jak również wszelkiemu przetwarzaniu danych biometrycznych, które prowadzi do masowej inwigilacji. (PE)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here