KORDIAN -nowy program profilaktyki chorób serca

1091

Pod hasłem „Sercu na ratunek” w marcu 2020 r. oficjalnie rozpocznie się realizacja nowego programu profilaktyki chorób serca i naczyń o nazwie KORDIAN, obejmującego mieszkańców województw mazowieckiego i łódzkiego – poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie. Program będzie realizowany przez Narodowy Instytut Kardiologii oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny wraz z 40 placówkami podstawowej opieki zdrowotnej.

Zgłoszenia będą przyjmowane od marca 2020 r., a lista zaangażowanych ośrodków POZ znajduje się na stronie www.sercunaratunek.pl. Program ma wyłowić osoby najbardziej zagrożone chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym osoby z tzw. hipercholesterolemia rodzinną. „Chcemy pokazać jak to można i należy robić. W przyszłości taki program, jakiego dotąd nie było, mógłby być realizowany w całym kraju” – powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki. Jednym z głównych założeń programu jest wykrycie osób ze zbyt dużym poziomem cholesterolu.

Z danych badania WIOBASZ II przedstawionych dziennikarzom podczas spotkania wynika, że zbyt duże stężenie cholesterolu we krwi (powyżej 190 mg/dl) występuje w naszym kraju u 64 proc. kobiet oraz 70 proc. mężczyzn w wieku 20 i więcej lat. Większość z tych osób nie zdaje sobie z tego sprawy i nie podejmuje żadnego leczenia ani zmiany stylu życia. Tymczasem jest to jeden z głównych czynników ryzyka zawału serca i udaru mózgu (oprócz nadciśnienia tętniczego krwi).

Jeszcze poważniejszym zagrożeniem jest tzw. hipercholesterolemia rodzinna, gdy poziom cholesterolu całkowitego przekracza 310 mg/dl, a tzw. z złego cholesterolu (LDL) – ponad 190 mg/dl. „Jest ona związana z mutacją genetyczną zakłócającą wchłanianie w wątrobie lipoproteiny o małej gęstości (LDL), która z tego powodu występuje w dużym stężeniu we krwi” – wyjaśniał dr Grzegorz Placha z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM.

W ocenie specjalisty, który powołał się na badania w Polsce, hipercholesterolemia rodzinna występuje u jednej osoby na 200-250. „To najczęstsza choroba genetyczna, ale rzadko wykrywana” – podkreślił. Jak na razie wykryto ją w naszym kraju u zaledwie 1 proc. osób z tą wadą genetyczną. Kardiolodzy mają zatem nadzieję, że program KORDIAN zwiększy liczbę osób, u których zostanie wykryty zbyt duży poziom cholesterolu i będzie można poddać je skutecznemu leczeniu, co z kolei zmniejszy ryzyko rozwoju miażdżycy i zawału serca.

Więcej na PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here