Koronawirus przyspieszył cyfrową zmianę w gospodarce

515

Zmiany w rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce w ostatnich miesiącach przyśpieszyły. Covid 19 jest katalizatorem obsługi zdalnej, to tempo zmian może jeszcze się zwiększyć  – wynika z panelu „Gospodarka ery cyfrowej”, jaki odbył się 2 września podczas pierwszego dnia XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Obecnie wydajemy więcej na reklamę w internecie niż w telewizji. W szczycie pandemii koronawirusa sprzedaż online stanowiła 12 proc. sprzedaży w Polsce. Obecnie spadła do poziomu 6,5 proc., więc wróciliśmy do starych zachowań – mówił Piotr Łuba, CEE Consulting Leader w PwC.

Przypomniał, że np. w Estonii tylko trzech rzeczy nie można załatwić online: wziąć ślubu i rozwodu oraz podpisać umowy notarialnej. – W Polsce daleko jesteśmy od takiej sytuacji, mamy więc wiele do nadrobienia – przekonywał Piotr Łuba.

Koronawirus mocno wpłynął  na nasze zachowania. – Szybko wycofaliśmy się ze starych nawyków, ta zmiana jest stała, już się nie cofnie – ocenia Dominika Bettman, prezeska i dyrektorka Digital Industries Siemens. W jej ocenie świadomość digitalizacji w polskich firmach przemysłowych jest duża, pandemia Covid-19 to przyśpieszyła. – Wiele firm i osób oczekuje, że w rzeczywistości pocowidowej będzie tak samo jak przed pandemią, a nie tak jak w jej trakcie. Natomiast międzynarodowe koncerny stawiają na trwałość tej zmiany i żeby nie było od niej odwrotu – podkreśliła Dominika Bettman.

Wielki rozwój obsługi cyfrowej widoczny jest np. w sektorze bankowym.

– Polskie banki już przed pandemią wiele transakcji realizowały elektronicznie, ale koronawirus jeszcze zwiększył ich liczbę. W efekcie nastąpiło duże zmniejszenie operacji gotówkowych, wypłat z bankomatów i zmniejszenie ilości gotówki trzymanej w domach – powiedział Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

Jak prognozuje, w zakresie usług bankowych mamy do czynienia z trwałymi zmianami. – Obecnie obserwujemy przyśpieszenie tempa tych zmian, ten rok jest rekordowy jeśli chodzi o przechodzenie na transakcje on-line – dodał Brunon Bartkiewicz. Zaznaczył, że firmy, w tym banki, będą musiały zwiększyć inwestycje w cyfrową obsługę klienta. Wnp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here