Tworzenie międzynarodowych konsorcjów złożonych z przedstawicieli nauki i przemysłu w ramach europejskiego przedsięwzięcia ECSEL odgrywa istotną rolę w rozwoju innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie szeroko rozumianej elektroniki. Wnioski uczestników dwudniowego ECSEL Call Forum 2018, które odbyło się w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT są jednoznaczne. Łączenie potencjału w sektorze badawczo-rozwojowym z przemysłem prowadzi do powstawania przełomowych technologii.
Takie przykłady przedstawiono podczas warszawskiego forum, w którym uczestniczyli przedstawiciele europejskich jednostek badawczo-rozwojowych, koncernów przemysłowych oraz prezesi i managerowie R&D małych i średnich firm. Konferencja była okazją do prezentacji ich wkładu w rozwój badań i innowacji oraz osiągnięć naukowych i technologicznych. Naukowcy z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii podzielili się doświadczeniami m.in. z efektów prac badawczych w zakresie tworzenia bezpiecznych układów elektronicznych i mikrosystemów m.in. dla systemu Internetu Rzeczy oraz innych krytycznych aplikacji. Technologie te wymagają specjalnego podejścia na wszystkich etapach, tj. od projektu, poprzez cały, złożony proces produkcyjny.
Uczeni podkreślali, że Polska, podobnie jak inne kraje europejskie potrzebuje bezpiecznych układów scalonych dla celów cywilnych i obronnych. Nie ma bowiem ważniejszej sprawy niż bezpieczeństwo obywateli przy nasilających się atakach w cyberprzestrzeni. CEZAMAT posiada potencjał i środki do opracowania unikatowej metodologii projektowania układów scalonych i systemów oraz technologii ich produkcji. Jedną z potencjalnych strategii jest Split Manufacturing, bezpieczna produkcja elementów i układów mikroelektronicznych, przeznaczonych do najważniejszych zastosowań, np. w infrastrukturze państwowej, urządzeniach medycznych i systemach bezpieczeństwa. Tą koncepcją CEZAMAT zainteresował europejską społeczność i znalazł partnerów z Francji oraz Niemiec do współpracy.
– Tematyka konferencji była bardzo interesująca – przyznaje Jacek Hanke firm prezes bytomskiej firmy Digital Core Design, która stworzyła najszybszy mikroprocesor na świecie, znany pod nazwą DQ80251. -Zaciekawiły mnie możliwości współpracy z Cezamatem i potencjał jakim dysponuje, to wyjątkowe w kraju laboratorium wdrożeniowe w dziedzinie którą się zajmuję. Wysłuchałem kilku wykładów przedstawicieli europejskich jednostek badawczych i jestem pod wrażeniem Na prezentacjach poszczególnych projektów przedstawiano swoich partnerów technologicznych, z których prawie połowa to moi klienci.
Zajmujemy się projektowaniem mikroprocesorów i układów scalonych do wszelkich zastosowań od zabawek po satelity i dostarczamy nasze rozwiązania dla dużych koncernów i firm zagranicznych.
Wśród partnerów bytomskiej firmy są m.in. Motorola, Intel, Apple Siemens Philips, Toyota, Sonny, którym biuro projektowe przekazuje nowatorskie rozwiązania na zasadzie sprzedaży licencji lub transferu technologii. Na świecie rynek układów scalonych dynamicznie się rozwija i zapotrzebowanie na takie rozwiązania stale rośnie, ponieważ elektronika wkracza we wszystkie sfery i dziedziny życia.
– Najważniejsza korzyścią dla każdego uczestnika ECSEL Call Forum jest to, że możemy nawiązać bezpośrednie kontakty z potencjalnymi partnerami naukowymi i technologicznymi – uważają Katarzyna Lenart i Aneta Ruzik, zaangażowane w realizację międzynarodowego projekty PRIME, który obejmuje opracowanie nowych technologii w zakresie softwaru i hardwaru. – W tym projekcie CEZAMAT jest liderem. Zajmujemy się bezprzewodową siecią czujników, dzięki którym możemy dokonywać pomiarów parametrów środowiskowych typu wilgotność, temperatura, poziom dwutlenku węgla itp. Bezprzewodowa sieć sensorów komunikujących się wzajemnie komunikować w systemie Internetu Rzeczy nie wymaga żadnego zasilania zewnętrznego. Bezbateryjne czujniki będą operować na ogniwie fotowoltaicznym i pobierać energie ze światła. Pracujemy też nad miniaturyzacją autonomicznych i samozasilających się czujników, które będą wykorzystywane w miejscach niedostępnych dla człowieka, gdzie światło nigdy nie dochodzi.
Partnerem technologicznym Cezamatu w tym projekcie jest francuski koncern STMicroelectronics SA. – Doceniam niesamowity potencjał polskich uczonych w realizacji tego projektu – podkreśla dyrektor Pascal Urard z firmy STMicroelectronics SA – Szkoda tylko, że naukowcy i inżynierowie muszą się zmagać z wieloma problemami, których nie mają ich francuscy koledzy. Zakup najdrobniejszego nawet sprzętu czy komponentów wymaga w Polsce organizowania przetargów. To mnie zdumiewa. We Francji wszystko to można kupić bez żadnych tego typu postępowań. Tak procedura utrudnia działania i wydłuża realizacje projektu. Biurokracja nie sprzyja nauce i my we Francji dobrze to wiemy. Gdyby nie te bariery nasza współpraca z Cezamatem oraz innymi polskimi partnerami układałaby się znacznie efektywniej.
Pomimo tych zastrzeżeń przedstawiciele koncernu STMicroelectronics SA cenią sobie bardzo współpracę z polskim środowiskiem naukowym. – Projekt PRIME jest pierwszym projektem na który udało nam się zdobyć finansowanie – podsumowuje Pascal Urard – ale mam nadzieję, że będziemy wspólnie realizować też kolejne projekty, aby w pełni wykorzystać ogromną wiedzę, doświadczenie i potencjał naukowy i technologiczny polskiego partnera.
(JC)
Ten artykuł bardzo mi pomaga! Podoba mi się to! Dziękuję, mój drogi przyjacielu.