Świat musi wydać 100 mld dolarów na walkę z koronawirusem

974

Amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał, że na Covid-19 na całym świecie zmarło już ponad 750 tys. osób. Ponad 20,6 mln jest zakażonych SARS-CoV-2. Wielu międzynarodowych ekspertów od spraw zdrowia na uważa, że prawdziwa liczba ofiar śmiertelnych wirusa, jest znacznie wyższa. Świat musi wydać co najmniej 100 miliardów dolarów na nowe narzędzia do walki z pandemią koronawirusa – uważa szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Żyjemy w zglobalizowanym świecie, kraje są od siebie zależne i jeśli nie wyeliminujemy wirusa wszędzie, nie będziemy w stanie odbudować krajowych gospodarek” – oświadczył Tedros. Szef WHO przestrzegł przed powstawaniem „nacjonalizmu szczepionkowego”, który jest wynikiem nadmiernego popytu na ten preparat. „Nadmierny popyt już teraz tworzy nacjonalizm szczepionkowy i istnieje ryzyko, że cena szczepionki będzie bardzo wysoka” – powiedział Tedros i podkreślił konieczność zapobiegnięcia zjawisku spekulacji.

WHO zaprzeczyła także pogłoskom, jakoby koronawirus przenosił się na ludzi poprzez produkty żywnościowe. „Ludzie nie powinni bać się jedzenia, pakowania żywności ani dostarczania żywności” – powiedział Mike Ryan, szef programu pomocy kryzysowej WHO. „Nie ma dowodów, że łańcuch pokarmowy uczestniczy w przenoszeniu tego wirusa” – podkreślił.

Wielu ekspertów od spraw zdrowia na świecie uważa, że prawdziwa liczba ofiar śmiertelnych wirusa, który pojawił się w Chinach pod koniec ubiegłego roku, jest znacznie wyższa, niż wskazują na to oficjalne dane, choćby dlatego, że wiele osób umiera bez poddawania się testom. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here