Podrabiane produkty zalewają europejskie rynki. Straty z tego powodu wynoszą rocznie 60 mld euro. Stanowi to 7,5 proc. sprzedaży w 13 kluczowych sektorach gospodarki. Wyniki opublikowano w najnowszym raporcie Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). W ocenie badaczy, na podróbkach tracą też pracownicy. Urząd wyliczył, że firmy przez nasilające się piractwo wytwarzają mniej produktów, a przez to, redukują również zatrudnienie. EUIPO twierdzi, że chodzi o 434 tysiące miejsc pracy.
W ciągu ostatnich 5 lat EUIPO śledziło koszty ekonomiczne podrabiania produktów w sektorach uznanych za podatne na naruszenia praw własności intelektualnej. Należą do nich: kosmetyki i higiena osobista, odzież, obuwie i akcesoria, artykuły sportowe, zabawki i gry, biżuteria i zegarki, torebki i walizki, nagrania muzyczne, napoje spirytusowe i wina, środki farmaceutyczne, pestycydy, smartfony, baterie i opony.
Fałszerzy do tego procederu zachęcają wysokie zyski ze sprzedaży podrobionych towarów, duży popyt, łagodne kary i szybki zwrot z inwestycji. W miarę rozwoju technologii i kanałów dystrybucyjnych równolegle ze wzrostem asortymentu podrabianych produktów, tryb funkcjonowania takich gangów staje się coraz bardziej złożony – czytamy w raporcie.
Fałszerze obecni są przede wszystkim w internecie. Na stronach z podrabianymi produktami zarabiają dodatkowo, wyświetlając jeszcze reklamy „wysokiego ryzyka” (dotyczące stron dla dorosłych, gier czy złośliwego oprogramowania).
Z badań Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej wynika, że „konsumentów do nabywania towarów podrobionych motywują niskie ceny, łatwy dostęp i niski stopień stygmatyzacji społecznej powiązanej z takimi zakupami”.
Zwalczanie naruszeń praw własności intelektualnej bywa z kolei uciążliwe dla przedsiębiorstw – szczególnie mniejszych. – Spośród MŚP, które ucierpiały na skutek naruszenia przepisów, 12 proc. nie podjęło żadnych działań. Skutki te były szczególnie widoczne w przypadku mikroprzedsiębiorstw, które wskazały, że negatywny wpływ na ich działalność był większy niż w przypadku dużych przedsiębiorstw – informuje Urząd w raporcie.
W sprawozdaniu oszacowano się, że w Polsce roczne straty spowodowane sprzedażą podrabianych produktów w 13 sektorach gospodarki wynoszą prawie 12 proc.
Jest to równowartość około 2,7 miliarda euro (11,4 mld PLN) lub 72 euro (301 PLN) na jednego mieszkańca Polski rocznie.
Dane te stanowią część cyklu prac badawczych prowadzonych przez EUIPO w ciągu ostatnich 5 lat i po raz pierwszy zostały opublikowane w jednym sprawozdaniu.
Przedstawiony raport podsumowujący te wyniki łączy również badania nad wpływem własności intelektualnej na gospodarkę UE oraz koszty podrabiania produktów i piractwa na handel międzynarodowy. Analiza dokonuje również syntezy działań podejmowanych w celu zwalczania naruszeń praw własności intelektualnej przez organy krajowe, regionalne i międzynarodowe.
Źródło EUIPO