Kreatywność polskich studentów architektury doceniona w międzynarodowym konkursie na projekt ekologicznego budynku

1610

Futurystyczny projekt  stumetrowego wieżowca w centrum Katowic z  funkcją oczyszczania powietrza, opracowany przez studentów trzeciego roku architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach został wyróżnieni w międzynarodowym konkursie „La Ville Vertical” Vertical City Design Competition. Spośród wielu rywalizujących ze sobą zgłoszeń jury wybrało  tylko cztery najlepsze prace, w tym jedną z Polski. Doceniono  niezwykłą kreatywność polskich studentów w zaprojektowaniu budynku, w którym ludzie mogliby żyć jak na przedmieściach i odczuwać korzyści z dobrodziejstw bujnej zieleni.

Zielony dach, ogrody na kolejnych  kondygnacji, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych oraz podziemny garaż dla rowerów to tylko przykładowe zalety nagrodzonego projektu. Jego autorami są Karolina Słomiany, Natalia Tadla oraz Kamil Wróbel, studenci III roku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie koncepcji oryginalnego budynku mieszkalnego, który uwzględniał czynniki klimatyczne i geograficzne połączone w funkcja oczyszczania powietrza w centrum miasta. Gliwiccy studenci wybrali pod swój projekt teren obecnego parkingu, przylegający do ulicy Młyńskiej i do Placu Szewczyka w Katowicach, w sąsiedztwie dworca kolejowego.

– Proces usuwania zanieczyszczeń i nadmiaru dwutlenku węgla z powietrza odbywa się dzięki roślinom, które znajdują się na co drugiej kondygnacji wieży. Rośliny te zostały wyselekcjonowane pod kątem ich efektywności w redukcji zapylenia powietrza, a te zielone ogrody stanowią równocześnie przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców – wyjaśniła Natalia Tadla.

Projekt zwraca uwagę na problemy z zanieczyszczeniem powietrza w Katowicach i całej aglomeracji śląskiej. Budynek pełni funkcję oczyszczacza powietrza w mieście, co dla Katowic i całej aglomeracji śląskiej jest dziś niezwykle istotne. Takie obiekty mogą w przyszłości poprawić standard życia w dużych metropoliach.

(JC)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here