Grand Press Photo jest najbardziej prestiżowym konkursem fotograficznym w Polsce. Co roku wiele osób zajmujących się zawodowo fotografią prasową i dokumentalną, poddaje swoje prace ocenie fachowców o światowej sławie.
W tegorocznej edycji do finału konkursu trafiło 266 prac 61 autorów. Do finału nominowano 42 zdjęcia pojedyncze, 15 reportaży i 4 projekty dokumentalne. Innowacją było wprowadzenie Nagrody Internautów przyznawanej przez widzów. Kto w tym roku okazał się najlepszy i czyje prace wywarły największe wrażenie na jury?
Tegoroczna gala
finałowa różniła się nieco od poprzednich. Ze względu na sytuację spowodowaną
koronawirusem rozdanie nagród odbyło się za pomocą internetu 13 maja.
Transmisję live z tego wydarzanie można było oglądać na portalach takich jak
Press.pl czy też Onet.pl oraz na profilach Press i Grand Press Photo na
Facebooku.
Na czele jury Grand Press Photo stał Pieter Ten Hoopen, szwedzki reporter, który
czterokrotnie był laureatem World Press Photo (2008, 2010 i dwukrotnie w
2019). Pracę oceniali również
Maksymilian Rigamonti (Press Club Polska i ZPAF), Beata Łyżwa-Sokół (,,Gazeta
Wyborcza”), Maarten Schilt (Schilt Publishing & Gallery), Andrzej Zygmuntowicz
(ZPAF) i Radu Sigheti (Reuters).
Najważniejszą nagrodę konkursu Zdjęcie Roku zdobył Jacek Szydłowski – fotoreporter i dziennikarz Dziennika Wschodniego. Nagrodzona fotografia przedstawia pielęgniarkę z SPSK 4 podczas dyżuru
w namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii. Autor otrzymał nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych. Za owe zdjęcie zdobył również pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia.
W Życiu Codziennym najlepsza okazała się Joanna Mrówka z redakcji Forum, fotografia którą wykonała przedstawia ,,zabawę” dzieci w Indiach. Jest to o tyle przejmujące i wymowne, gdyż chłopiec na niej przedstawiony celuje z zabawkowego pistoletu w stronę dziewczynki. Należy wspomnieć, że w Indiach 65 proc. mężczyzn uważa, że przemoc wobec kobiet jest dozwolona.
W kategorii Ludzie pierwsze miejsce zajęła Anna Lewańska z Gazety Wyborczej. Jej zdjęcie przedstawia 90-letnią kobietę, która jest najstarszą członkinią nieformalnej sekcji pływackiej ,,Welonki”. Aleksandra Szmigiel z fotografią zawodniczek Clare Cryan i Yasmin Harper wywalczyła pierwsze miejsce w kategorii Sport, a w Środowisku najlepszy okazał się Michał Dyjuk z Agencji Forum.
W Kulturze i Rozrywce Adam Burakowski z Agencji Reporter wraz z zdjęciem przedstawiającym dziewczynkę zwiedzającą wystawę ,,Strajk” w Zachęcie, zajął pierwsze miejsce na podium.
Tomasz Kaczor jest wygranym w kategorii Portret. Jego praca przedstawia 15 letnią Ormiankę, która obudziła się po ośmiu miesiącach katatonii wywołanej przez syndrom rezygnacji. Dziewczyna siedzi na wózku inwalidzkim i otoczona jest ramionami rodziców. Artysta jest także jednym z laureatów tegorocznej edycji World Press Photo dzięki tej samej fotografii.
Nagrodę internautów otrzymał Szymon Górski z Agencji Fotograficznej Press Focus, a Mariusz Forecki wygrał w Photo Book of the Year 2019.
Najlepszymi w fotoreportażach okazali się Witold Dobrowolski (Wydarzenia), Katarzyna Piechowicz (Życie Codzienne), Bartłomiej Busz (Ludzie), Jędrzej Nowicki (Środowisko), Monika Krzyszkowska (Kultura i Rozrywka). W Projektach Dokumentalnych zwyciężył Radosław Polak z Father’s Guil(t), jego praca liczy 18 zdjęć. Fotografie powstały pod wpływem emocjonalnych podobieństw między autorem a mężczyznami, których spotkał w gruzińskiej Dolinie Pankisi.
Young Poland należało do Adama Kurlanca z Zespołu Szkół Fototechnicznych w Warszawie, natomiast Reportaże do Piotra Szewczyka z UW za cykl zdjęć, których bohaterką jest 14-letnia Małgosia.
Wszystkim laureatom konkursu należą się ogromne gratulacje i
powodzenia w dalszej karierze.
Autorka: Natalia Stankiewicz, studentka dziennikarstwa na UKSW