Kurkuma może zwiększyć koncentrację i pamięć o prawie 30 proc. oraz zmniejszyć depresję. Potwierdzają to wyniki badań prowadzonych przez amerykańskich uczonych. Zdrowotne właściwości posiada kurkumina, która nadaje tej popularnej indyjskiej przyprawie żółty kolor. Autor badania, dr Gary Small z University of California w Los Angeles, uważa, że przyjmowanie kurkuminy może przynieść znaczące korzyści nie tylko dla poprawy pamięci, ale również zdrowia psychicznego dzięki właściwościom przeciwzapalnym.
Związek znajdujący się w kurkuminie powoduje, że w obszarach mózgu związanych z pamięcią i emocjami odkłada się mniej białka. Wcześniejsze badania powiązały początek choroby Alzheimera z gromadzeniem się blaszek białkowych w mózgu. Korzeń kurkumy, stał się przedmiotem zainteresowania na świecie, gdy odkryto, że ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Kurkuma jest składnikiem wielu potraw, w tym znanego na świecie curry, któremu nadaje żółty odcień. Choć roślina znana jest głównie ze swoich walorów smakowych, to wykorzystywana jest również w lecznictwie. Jej właściwości znane są medycynie Dalekiego Wschodu wieków, czas by usłyszał o nich cały świat. Dotychczas kurkumina była stosowana głównie w formie leku ziołowego na zapalenie stawów, raka i choroby serca. Wykorzystywana była w terapii wielu chorób, w tym w reumatoidalnym zapaleniu stawów, łuszczycy, zapaleniu trzustki, miażdżycy i hipercholesterolemii.
Substancja chemiczna otrzymywana z kurkumy jest silnym antyoksydantem. Podobnie jak imbir, wspiera odporność i pomaga w walce ze stanami zapalnymi. Jest środkiem wspomagającym trawienie. Roślina ma właściwości żółciopędne i pobudza wydzielanie gastryny, sekretyny i enzymów trzustkowych. Kurkuma jest składnikiem wielu preparatów stosowanych w stanach uszkodzenia i niewydolności wątroby.
Obniża poziom złego cholesterolu i pobudza wydzielanie żółci. Może zmniejszać kamienie żółciowe. Stosowana jest w łagodzeniu zgagi, niestrawności, bólu żołądka, choroby Crohna, zapalenia jelita grubego, biegunki, wzdęcia żołądka, utraty apetytu, żółtaczki i wielu innych problemów związanych z zaburzeniami układu pokarmowego.
Hindusi posypują kurkumą rany, by przyspieszyć gojenie, ponieważ proszek z kurkumy ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze. Kurkumę stosuje się także w leczeniu opryszczki, bo działa przeciwwirusowo i przyspiesza gojenie. (inf)