Laboratorium chemiczne Katedry Technologii Chemicznej, Organicznej i Petrochemii na Politechnice Śląskiej w Gliwicach przeszło metamorfozę. W ramach projektu COLORFUL COMMUNITIES® pracownia została w całości wyremontowana i wyposażona w nowe meble i sprzęty laboratoryjne. Dodatkowo, dzięki muralom, wnętrze zyskało nowe kolory. Projekt renowacji laboratorium rozpoczął się w 2017 i realizowany był w kilku etapach. Łączna wartość inwestycji wyniosła 420 tys. zł, a jej fundatorem była firma PPG, która od lat współpracuje z Uczelnią na różnych polach.
– Wieloletnia współpraca z firmą PPG obejmuje zarówno obszar dydaktyczny, jak i badawczy.
Ta kooperacja jest dla nas bardzo ważna, nie tylko ze względu na wsparcie finansowe. Cieszymy się, że dzięki wspólnemu działaniu nasza uczelnia ma możliwość uczestnictwa w tzw. edukacji nieformalnej. Program Colorful Communities jest niezwykle inspirujący. Daje możliwość do integracji, a w efekcie stworzenia nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni, która na lata posłuży studentom – mówi, dr hab. inż. profesor Politechniki Śląskiej, Beata Orlińska, kierownik Katedry Technologii Chemicznej, Organicznej i Petrochemii.
Remont laboratorium na Politechnice Śląskiej – współpraca uczelni i firmy PPG
PPG w swojej strategii zobowiązuje się do aktywnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Firma od rozpoczęcia działalności realizuje tę zasadę, także poprzez zaangażowanie w kwestie społeczne i wspieranie ważnych, perspektywicznych inicjatyw. W tym celu PPG współpracuje z godnymi zaufania partnerami, wnoszącymi właściwą wiedzę merytoryczną i doświadczenie.
– Głównym celem dofinansowania uczelni przez PPG we wcześniejszych latach było doposażanie laboratoriów w ramach działań wspierających rozwój STEM. Dotacja na lata 2020-2022 przeznaczona została na remont jednego z najgorzej wyglądających laboratoriów, w którym docelowo znalazły się ufundowane wcześniej sprzęty – mówi Magdalena Olszewska, Corporate Communications and PR Manager, PPG & Tikkurila.
Finalnym elementem gliwickiego projektu było wspólne malowanie murali przez pracowników-wolontariuszy z firmy PPG oraz przedstawicieli uczelni. Do ich wykonania użyto farb SIGMA COATINGS™ oraz DEKORAL® Professional – serii wyrobów opracowanych z myślą o profesjonalnych wykonawcach, które dzięki zaawansowanym rozwiązaniom gwarantują doskonałą ochroną oraz trwałość powłoki. Prace nadzorowała artystka Magdalena Kapela.
– Zależało mi, aby finalnie stworzyć projekt, który będzie inspirował młodych chemików do działania
i twórczej pracy, a jednocześnie wpisywał się w atmosferę miejsca. Dlatego na muralach pojawiły się elementy wyposażenia pracowni. Intensywne barwy, duże formy i szerokie kąty dodatkowo wpływają
na pobudzenie wyobraźni. Pomocne w realizacji zamysłu artystycznego były specjalnie wyselekcjonowane farby PPG. Farby mają bardzo mocny pigment, to bardzo ważne z uwagi na jakość pracy i finalnego odbioru – komentuje Magdalena Kapela.
Stworzenie murali na uczelni wpisało się w kampanię „New Paint for a New Start”, dedykowaną placówkom edukacyjnym, a będącą częścią globalnego programu PPG Colorful Communities. W ramach projektu, tylko w lipcu br. pomalowanych zostało 25 szkół na całym świecie. Celem akcji jest ułatwienie uczniom i studentom powrotu do nauki stacjonarnej po pandemii.
Wysiłki PPG oraz Fundacji PPG na rzecz globalnego zaangażowania społeczności mają na celu wnoszenie kolorów do społeczności na całym świecie. W 2021 roku firma PPG zainwestowała 13,3 miliona dolarów, wspierając setki organizacji w ponad 40 krajach. Inwestując w możliwości edukacyjne, PPG pomaga rozwijać wykwalifikowaną siłę roboczą i rozwijać przyszłych innowatorów w dziedzinach związanych z powłokami i produkcją. Ponadto, firma umożliwia swoim pracownikom wpływanie na sprawy, które są dla nich ważne, poprzez wspieranie ich wysiłków wolontariackich i darowizn na cele charytatywne.
Więcej informacji na communities.ppg.com