Łącząc umysły, tworzymy przyszłość

1504

EXPO 2020 jest szansą na rozwój polskiej gospodarki. 2500 zaangażowanych firm i 1000 wydarzeń przez 6 miesięcy. Już za 2 tygodnie nastąpi otwarcie Expo 2020 w Dubaju. Przełożona o rok z powodu pandemii COVID- 19 Wystawa Światowa będzie niepowtarzalną okazją do promocji gospodarczej naszego kraju na arenie międzynarodowej. Jak podkreślają przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która koordynuje udział Polski w Expo, będzie to wystawa wyjątkowa. Polska po raz pierwszy zaprezentuje tak kompleksowy program biznesowo-kulturalny.

Hasłem przewodnim polskiej prezentacji jest „Poland. Creativity inspired by nature”- Łącząc umysły, tworzymy przyszłość . Miejscem wystawy będzie Pawilon Polski o powierzchni ponad 2000 m2 z charakterystyczną drewnianą fasadą oraz rzeźbą kinetyczną symbolizującą stado ptaków, a także spektakularnym elementem ekspozycji – artystyczną instalacją multimedialną „Polski Stół”.

Przez kolejne sześć miesięcy na Expo 2020 odbędzie się blisko 1000 różnego rodzaju wydarzeń, z których najważniejsze to: Dzień Polski, Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze oraz Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze. W programie gospodarczym, złożonym z kilkunastu różnych inicjatyw, weźmie udział łącznie blisko 2500 polskich firm

– Dziś wszyscy zastanawiamy się, jak będzie wyglądał nasz świat po pandemii. Mimo, że nie jesteśmy w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, zdajemy sobie sprawę, że aby sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami współczesny świat, nie możemy stać w miejscu. Musimy dalej się rozwijać oraz wspierać rodzime przedsiębiorstwa w kraju i na rynkach zagranicznych. Działamy tak, aby kryzys wywołany pandemią, stał się motorem do dalszego rozwoju polskiej gospodarki – podkreśla Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – Jestem przekonany, że Expo 2020 może stać się jednym z impulsów do dalszego rozwoju, który umocni pozycję Polski jako czołowej gospodarki Starego Kontynentu, która cały czas pozostaje niezwykle atrakcyjnym i przyjaznym miejscem do inwestowania. Nasz udział w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju będzie z jednej strony manifestem gospodarczym po pandemii, a z drugiej spektakularną okazją do nawiązania ważnych kontaktów biznesowych na Bliskim Wschodzie oraz bramą do rynków afrykańskich.

– Expo 2020 to niezwykle ważny obszar działań PAIH-u, który niewątpliwie wpisuje się w strategię Agencji. Naszym celem jest aktywna promocja Polski jako wiarygodnego partnera handlowego i bezpiecznej destynacji inwestycyjnej.  Expo pokazuje umiejętność naszego synergicznego działania, które obejmuje tworzenie parasola merytorycznego i ideowego nad wszystkimi aktywnościami mającymi budować wizerunek Polski w ramach tego projektu. Liczymy na to, że na Wystawie Światowej zaprezentujemy cały potencjał i innowacyjność partnerom z nowych, pozaunijnych rynków, w tym krajów arabskich oraz afrykańskich. To dla nas bardzo ważne – podkreślił podczas konferencji prasowej, zapowiadającej wydarzenia na Expo 2020 prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Krzysztof Drynda.

Expo 2020 będzie też pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim i według zapowiedzi organizatorów przejdzie do historii jako największe. Polska planuje kompleksowo wypromować potencjał gospodarczy i polskich przedsiębiorców. Właśnie dlatego PAIH – we współpracy z wieloma instytucjami – przygotowała specjalny program gospodarczy dla przedsiębiorców. Składa się on z licznych narzędzi wsparcia, skierowanych do polskich firm, które chcą się rozwijać, korzystając z udziału Polski w Expo 2020. Jednym z nich jest Program Partnerski. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w całej historii udziału Polski w Wystawach Światowych, które daje przedsiębiorcom możliwość promocji oraz wzmocnienia planów ekspansji zagranicznej. Kolejną inicjatywą w ramach programu gospodarczego jest możliwość pozyskania środków w ramach koordynowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programu Go to Brand. Dzięki temu programowi przedsiębiorcy otrzymują wsparcie finansowe na promocję marek produktowych, między innymi podczas Expo 2020. Ważnymi inicjatywami są także seminaria biznesowe w Pawilonie Polski, które zaprezentują zagranicznym inwestorom polski sektor usług i technologii. Z kolei webinaria eksperckie poszerzą wiedzę przedsiębiorców na temat warunków ekspansji zagranicznej na rynki krajów Zatoki Perskiej i Afryki.

– Bliski Wschód jest dziś światowym centrum wymiany handlowej. Jestem przekonany, że dzięki Expo polskim firmom będzie łatwiej zaistnieć na nowych dla siebie rynkach. Cieszę się, że w programie gospodarczym towarzyszącym obecności Polski na Expo, weźmie udział niemal 2500 firm. To właśnie dla polskich przedsiębiorców przygotowaliśmy unikatowy program wsparcia, który dedykowany jest nie tylko tym największym, ale także małym i średnim firmom. To ważne, by pokazać pełen potencjał gospodarczy naszego kraju. Zapraszamy w szczególności do udziału w dwóch forach gospodarczych, seminariach biznesowych w Pawilonie Polski, a także w webinariach eksperckich – podkreśla Krzysztof Drynda prezes PAIH.

Kulminacją obecności Polski na Expo 2020 w Dubaju będzie Dzień Polski, który zaplanowano na 7 grudnia 2021 roku. Znaczącymi momentami w kalendarium będą również Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze (6.12.2021) i Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze (23.02.2022).

Expo 2020 w Dubaju potrwa od 1 października 2021 roku do 31 marca 2022 roku. Hasło przewodnie wystawy „Connecting Minds, Creating Future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” podkreśla wyzwania dzisiejszego świata w sferze gospodarczej oraz fakt znaczenia współpracy międzynarodowej i otwartości na nowe rynki. (MRiT)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here