„Przytłaczające dowody” naruszeń praworządności w Polsce

3758

Komisja Wolności Obywatelskich w Brukseli widzi „przytłaczające dowody” łamania zasad państwa prawa w Polsce i zwraca się do Rady i Komisji o zwrócenie uwagi na poszanowanie praw podstawowych. Zastrzeżenia dotyczą ciągłego zaniżania standardów w zakresie demokracji, praworządności i praw podstawowych. Rada wznowi procedurę z art. 7 przeciwko Polsce, która jest zawieszona od 2018.

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE przyjęła 16 lipca projekt sprawozdania okresowego, przygotowanego przez przewodniczącego Juana Fernando Lópeza Aguilara (S&D, ES), 52 głosami do 15, uwzględniając poprawki przyjęte podczas wtorkowej sesji głosowania.

W tekście skoncentrowano się na nieustannie pogarszającej się sytuacji w Polsce, w zakresie funkcjonowania systemu legislacyjnego i wyborczego, niezależności sądownictwa i praw sędziów oraz ochronie praw podstawowych. Wezwano w nim Radę i Komisję do powstrzymania się od wąskiej interpretacji zasady praworządności oraz do wykorzystania w pełni możliwości procedury przewidzianej w art. 7 ust. 1 Trybunału Unii Europejskiej […] w odniesieniu do wszystkich zasad zapisanych w art. 2 TUE, w tym demokracji i praw podstawowych”. Odnotowując, że ostatnie wysłuchanie w Radzie „odbyło się, tak dawno, w grudniu 2018 r.”, w tekście wzywa się Radę do „podjęcia ostatecznego działania […] poprzez stwierdzenie, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia przez Rzeczpospolitą Polską wartości, o których mowa w art. 2 TUE, w świetle przytłaczających dowodów na ich istnienie”.

Po głosowaniu sprawozdawca Juan Aguilar powiedział: „W związku z powtarzającymi się zarzutami PiS i władz polskich, że wobec Polski stosowane są inne standardy w porównaniu do pozostałych państw członkowskich UE, w niniejszym raporcie stwierdza się, że poza Węgrami (również podlegającymi toczącej się procedurze na podstawie art. 7), nie ma innego takiego państwa w Unii, które w tak krótkim czasie, w ciągu ostatnich pięciu lat, stworzyłoby podobną kaskadę reform prawnych w ramach procedury nadzwyczajnej, przy wyłącznym poparciu rządzącej większości i bez żadnych ustępstw wobec opozycji parlamentarnej lub jakiejkolwiek mniejszości oraz poważnie naruszając rządy prawa. Ponadto żaden inny rząd nie stoi w obliczu czterech postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego z powodu ignorowania orzeczeń TSUE. Przestrzeganie prawa UE jest tym, na czym polega bycie państwem członkowskim.”

Sprawozdanie okresowe zostanie poddane debacie i głosowaniu na posiedzeniu plenarnym we wrześniu 2020 roku. (PE)

1 KOMENTARZ

  1. art 115 par 23, kk (z pamieci) niewolnictwem jest gdy traktujesz czlowieka jak swoja wlasnosc. A zawsze nasi sludzy urzedowi nas tak traktuja.
    Wszyscy i zawsze klamia w urzedach. Art 7 konst. Pomylili sie czy tak ma byc? Gdy pytasz urzednika: jakim prawem to cytuje ustawe czy rozporzadzenie. Czy to objaw ujemnego IQ urzednnikow? Pytasz o prawo a nie o ustawe.
    Podobnie kazdy wyrok, decyzja prawo mocne sa lewo, ustawo, bandyto mocne ale zadne nie jest prawo mocne.
    Wiekszosc odwraca glowe gdy sie rozmawia o prawie a nie o przepisach.
    Niebawem ukaze sie podrecznik dla kazdego Mam prawo, on przedstawia czym jest prawo a czym jest bezprawie.
    Mozna od tylu. Bezprawie to wszystko to co nam nasi sludzy urzedowi czynia.
    Niewielu sie znajdzie co zrozumieja pozwolenia jako lamanie art 115. Moj stroz, moj pracownik mi zabrania i ja potrzebuje pozwolenia od mego stroza???
    Powiedz bobrowi ze potrzebuje pozwolenie na sciecie drzewa ktorego nie sadzil. A ty piszesz do swego slugi o pozwolenie sciecia drzewa ktore sam posadziles. Albo kret pozwolenie na budowe tunela bo inaczej sie zawali.
    Sa ale niewielu tych uczonych co te sprawy rozumieja wlasciwie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here