Laureaci 8 edycji konkursu nagrodzeni „Laurem innowacyjności”

2250

Zakład Usług Technicznych Rady Stołecznej NOT nagrodził finalistów VIII edycji konkursu im. Stanisława Staszica za najlepsze  produkty, usługi i technologie „Laurem Innowacyjności”. Uznanie Kapituły Konkursowej, obradującej pod przewodnictwem  prof. dr hab. inż. Tadeusza Pawłowskiego z  Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych, wiceprezesa Zarządu Głównego FSNT-NOT, znalazły 23 projekty w 9 kategoriach. Złote, Srebrne i Brązowe Laury oraz wyróżnienia wręczono laureatom podczas uroczystej Gali 7 listopada w  Warszawskim Domu Technika NOT

– Kluczem do rozwoju polskiej gospodarki jest innowacyjność, która przyświeca idei konkursu im. Stanisława Staszica, patrona  39 stowarzyszeń, tworzących naszą federację – powiedziała prezes Ewa Mańkiewicz-Cudny, reprezentująca władze FSNT-NOT otwierając uroczystość. – Naszą dewizą jest cytat z twórczości wybitnego patrona „Być narodowi użytecznym”, który jest także hasłem konkursu. Staramy się w naszej działalności pokazywać wielki wkład polskich inżynierów w budowę naszego kraju i konkurs też temu służy. Jego celem jest promowanie nowatorskich produktów,  ich twórców  oraz pomoc w przyspieszeniu aplikacji innowacyjnych rozwiązań, tak potrzebnych naszemu krajowi.

Organizatorem konkursu „Laur Innowacyjności” od 8 lat jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna, a realizatorem Zakład Usług Technicznych Rady Stołecznej NOT.  Uczestniczą w nim polskie i zarejestrowane w Polsce firmy oraz osoby fizyczne z Polski i z krajów, w których działają polonijne stowarzyszenia naukowo – techniczne, a także podmioty zagraniczne, których innowacyjnymi produktami może być zainteresowana polska gospodarka.

– Kapituła miała dość trudne zadanie w ocenie zgłoszonych projektów, ponieważ są z różnych działów gospodarki oraz życia publicznego – informował Wacław Tomasiak, prezes zarządu Zespołu Usług Technicznych Rady Stołecznej NOT. – Bez wątpienia wszystkie mają duże znaczenie dla inżynierów, którzy je zrealizowali jak i dla odbiorców tych innowacyjnych rozwiązań. Polscy inżynierowie wnieśli wielki wkład w rozwój technologii od dziesięcioleci i stale to czynią. Stulecie odzyskania niepodległości  jest okazja do przypomnienia tych dokonań.

W ósmej edycji wręczono Złote, Srebrne i Brązowe Laury oraz wyróżnienia
przyznane przez Kapitułę Konkursu 23 podmiotom naukowym i gospodarczym w 9 kategoriach. Złote Laury Liderów przyznano  tylko w 6 kategoriach.

Złote laury otrzymali:

W kategorii:  Budownictwo i obiekty użyteczności publicznej, bezpieczeństwo i pożarnictwo  – Centralny Instytut Ochrony Pracy Państwowy Instytut Badawczy –  za Polietylen, wysokiej gęstości o zmniejszonej palności i dymotwórczości (zagrożenia chemiczne, pyłowe i biologiczne)

W kategorii: Górnictwo i hutnictwo –  KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Zakłady Górnicze Polkowice – Skieroszowice – za  „SYSTEM ONE CONTROL ROOM”

W kategorii:  Informatyka i oprogramowanie – firma HARPO – za notatnik Braille Pen 14

W kategorii: .Mechanika, maszyny i urządzenia – Instytut Mechaniki Precyzyjnej – za „ Stanowisko do badań mechanicznych biomateriałów, w tym struktur kostnych”

W kategorii: Włókiennictwo i inżynieria materiałowa –  Instytut Przemysłu Skórzanego – za „Zastosowanie włókien oraz ekstraktu bambusa w elementach dziecięcego obuwia skórzanego, tekstylnego oraz skórzano-tekstylnego”.

W kategorii: Usługi i inne rozwiązania innowacje o charakterze społeczno gospodarczym – Instytut Nafty i Gazu – za „Procesowy analizator chromatograficzny do pomiaru stężenia THT w gazie-ANAT-M”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here