Do rywalizacji na zaprojektowanie gry planszowej w ogólnopolskim konkursie pt.” Inżynierowie dla Niepodległej Polski” zgłosiło się 46 zespołów młodych twórców. Projekt był adresowany do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych (liceów ogólnokształcących, techników oraz szkół branżowych I stopnia). W trzyetapowych eliminacjach do finału Kapituła Konkursowa wyłoniła 10 prac. Wręczenie nagród finalistom nastąpi 18 maja podczas uroczystej Gali w Domu Technika w Warszawie.
Konkurs na opracowanie gry planszowej o tematyce poświęconej historii polskiej myśli technicznej, biografiom i dorobkowi słynnych wynalazców i konstruktorów działających w kraju i zagranicą, był realizowany w trzech etapach. Jego celem było przypomnienie roli polskich inżynierów w przeszłości oraz upowszechnienie wiedzy o ich wkładzie w budowę II RP.
Szkolne eliminacje w pierwszym etapie konkursu, zakończyły się wyborem 21 prac i były przepustką do rywalizacji regionalnej, która polegała na udziale autorów wraz z opiekunami w interaktywnych warsztatach internetowych pt. ”Inżynieria gier planszowych”. Pod okiem ekspertów: Marii Borys-Piątkowskiej – doktorantki Uniwersytetu Warszawskiego, Marka Golonki, dziekana Górnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości w Chorzowie oraz Tomasza Misterki, informatyka i twórcy gier fabularnych, młodzież udoskonalała swoje prace. Spośród uczestników warsztatów wyłoniono 10 finalistów.
Osoby, które pozytywnie zaliczyły warsztaty, przedstawiły swoje prace Komisji Konkursowej (etap III) w skład której wchodzili: Ewa Mańkiewicz-Cudny – przewodnicząca Komisji – prezes NOT, Agnieszka Mokrogulska z Ministerstwa Edukacji i Nauki, Zbigniew Kotowski, pomysłodawca konkursu, Bronisław Hynowski, prezes Towarzystwa Historii i Kultury Technicznej i Tomasz Misterka, ekspert tworzenia gier. Wyłonieni finaliści wezmą udział w uroczystej Gali Finałowej 18 maja w Warszawie, podczas której zostaną ogłoszeni i nagrodzeni zwycięzcy konkursu.
Młodzież uczestnicząca w projekcie ” Inżynierowie dla Niepodległej Polski” znacząco pogłębiła swoją wiedzę o polskich wynalazcach i inżynierach oraz ich wkładzie w budowę Niepodległej Polski jak również ich zaangażowaniu w rozwój cywilizacyjny świata.
Patronat nad konkursem zorganizowanym przez Federację Stowarzyszeń Naukowo Technicznych-NOT objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki. Do jego sprawnej realizacji przyczyniły się również: stowarzyszenia naukowo-techniczne, terenowe jednostki organizacyjne FSNT-NOT, eksperci i koordynatorzy projektu, patroni, sponsorzy i media.
Sponsorem strategicznym konkursu była Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. oraz pozostali sponsorzy to: Polska Grupa Energetyczna i PKN Orlen S.A. Podziękowania należą się też Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Urzędowi Patentowemu RP, Urzędowi Dozoru Technicznego, którzy byli patronami konkursu.