Rozwój nowatorskich technologii i terapii lekowych, pozwala coraz skuteczniej leczyć choroby siatkówki oka. Imponujące dokonania w okulistyce chronią ludzi przed utratą widzenia. Za wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich (SCOP) wspólnie z redakcją przyznało już po raz drugi „Patenty Liderów Innowacyjności”. Kapituła pod przewodnictwem prof. Roberta Rejdaka, prezesa SCOP, złożona z ubiegłorocznych laureatów: prof. Marka Rękasa krajowego konsultanta ds. okulistyki i prof. Eberharta Zrennera, z Uniwersytetu w Tybindze, nagrodziła dwóch wybitnych retinologów: prof. Jerzego Nawrockiego i prof. Marco Zarbina za niezwykle ważne dokonania dla światowej okulistyki.
Wielokrotny laureat międzynarodowych nagród prof. Jerzy Nawrocki ma swój ogromny wkład w rozwoju diagnostyki i terapii chorób siatkówki oka. Wprowadził wiele technik chirurgii witroretinalnej. Jest m.in. autorem nowatorskiej metody leczenia otworu w plamce, która polega na jego zamknięciu odwróconym płatkiem błony granicznej wewnętrznej. Jest to technika odwróconego płatka ILM w leczeniu chirurgicznym otworów plamki. Metoda ta wzbudziła bardzo duże zainteresowanie na całym świecie i stała się standardem w terapii tego typu schorzeń. Ta koncepcja ma zastosowanie jeszcze w innych wskazaniach np. w makulopatii czyli zamykaniu dołka rozwojowego tarczy nerwu wzrokowego płatkiem ILM.
– Prof. Jerzy Nawrocki, odgrywa niezwykle ważną rolę w edukowaniu polskich i zagranicznych okulistów chirurgów. Prowadzone przez niego liczne wykłady i prezentacje w Polsce i na całym świecie, stanowią już kanon terapeutyczny w edukowaniu okulistów krajowych i światowych. Czerpiemy z jego bogatego dorobku i doświadczeń. My nagradzamy go za tę wybitną rolę jaką odgrywa dla polskiego środowiska okulistycznego – informuje prof. Robert Rejdak, prezes SCOP i szef Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Drugim laureatem jest prof. Marco Zarbin z Rutgers New Jersey Medical School – współtwórca systemów telemedycznych w USA oraz najbardziej doświadczony praktyk w tym zakresie. Specjalizuje się przede wszystkim w leczeniu chorób siatkówki, ale ma też wiele dokonań w zakresie terapii genowych, leczenia schorzeń dziedzicznie uwarunkowanych oraz urazów oka innowacyjnymi metodami.
– Od lat prof. Marco Zarbin, blisko współpracuje ze środowiskiem okulistów polskich w tym z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie oraz ze środowiskiem lubelskim. Jest stypendystą Fundacji Fulbrighta w Lublinie. W ramach grantu tej Fundacji realizujemy wspólnie projekt naukowo – badawczy, z wykorzystanie najnowocześniejszych technik, opartych o telemedycynę oraz sztuczną inteligencję. Jest też mocno zaangażowany w badania kliniczne nad nowymi lekami w terapii schorzeń plamki – dodaje prezes SCOP.
Patenty Liderów Innowacyjności zostały przyznane po raz drugi. Będzie to nagroda coroczna wręczana przez Stowarzyszenie Chirurgów Okulistów Polskich z Redakcją Liderów Innowacyjności za wybitne osiągnięcia w okulistyce jednemu polskiemu i jednemu zagranicznemu laureatowi. O dalszym etapie związanym z wręczeniem tegorocznej nagrody będziemy informować. (JC)