Laureatka wyróżniona w jubileuszowym plebiscycie

475

W 30.jubileuszowej edycji Przeglądu Technicznego o tytuł „Złotego Inżyniera” mgr inż. Dagmara Pastuszak, została Wyróżniona w kategorii innowacje. Specjalistka w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej zawilgoconych i zasolonych budynków zabytkowych prowadzi badania naukowe w zakresie materiałów budowlanych. W plebiscycie o tytuł „Złotego Inżyniera” laureaci wybrani są spośród kandydatów, których dokonania prezentowane były przez cały 2023 rok na łamach najstarszego w Polsce czasopisma, które powstało 158 lat temu.

– Jest to moje pierwsze wyróżnienie tego rodzaju. Jestem zaszczycona, że mogłam się znaleźć w tak zacnym gronie laureatów. Chcę podziękować wszystkim osobom, które się do tego przyczyniły oraz czytelnikom Przeglądu Technicznego, którzy na mnie głosowali. Jest to przeogromna motywacja do mojej dalszej działalności badawczej i laboratoryjnej w zespole AQUAPOL w Świebodzicach. Prowadzimy tam prace badawcze  związane z zawilgoceniem i zasoleniem budynków. Staramy się o akredytacje PCA (Polskiego Centrum Akredytacji) i po jego uzyskaniu będziemy jedynym takim laboratorium w Polsce. Za miesiąc przyjeżdżają do nas specjaliści na pierwszy audyt w tym zakresie. Mam nadzieję że wszystko przebiegnie pomyślnie, bo jesteśmy do tego dobrze przygotowani. Wyróżnienie w plebiscycie Przeglądu Technicznego to doskonały początek w mojej inżynierskiej drodze zawodowej – podkreśliła Dagmara Pastuszak przy odbiorze dyplomu Wyróżniony Inżynier 2023 roku.   

Mgr inż. Dagmara Pastuszak ukończyła studia w Katedrze Biotechnologii i Biologii Molekularnej Wydz. Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego. Ponadto jest absolwentką Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Od początku kariery zawodowej pasjonowała się wdrażaniem w struktury firm innowacyjnych rozwiązań, wspierając możliwości rozwoju przedsiębiorstw różnych branż. W 2017 r. założyła własną firmę pod nazwą „Biuro Obsługi Przedsiębiorców”. Głównym przedmiotem działalności było współtworzenie planów restrukturyzacyjnych firm.

W 2020 r. zainteresowała się tematyką diagnostyki laboratoryjnej zawilgoconych i zasolonych budynków zabytkowych, stanowiących szczególne dobra kultury. Uczestniczyła w firmie Aquapol Polska CPV w tworzeniu dedykowanego laboratorium badawczego zajmującego się tą tematyką badawczą. Wraz z zespołem wdrożyła chromatograficzną analizę jonów soli w konstrukcjach budowlanych, badanie właściwości sorpcyjnych materiałów w komorze klimatycznej, określenie wilgotności metodą grawimetryczną oraz metodą wolumetrycznego miareczkowania Karla Fischera. Obecnie laboratorium przygotowuje się do akredytacji PCA.

Dagmara Pastuszak bierze również udział w  projekcie dofinansowanym z NCBR „Głowica radarowa do pomiaru parametrów środowiskowych przegrody budowlanej z wykorzystaniem szerokopasmowych sygnałów mikrofalowych”. Prowadząc specjalistyczne badania materiałów budowlanych bezpośrednio współpracuje z cenionymi specjalistami z Politechniki Lubelskiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Efektem jest opracowanie urządzenia badającego stan wilgotności murów o różnej konstrukcji w ich przekroju w formie mapy zawilgoceń.

Dagmara Pastuszak jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Mykologów Budowlanych. Obecnie wraz z zespołem Aquapol pracuje nad nowym projektem wykonania i wdrożenia systemu pomiarowego działającego z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do szybkiego oznaczania stopnia porażenia pomieszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here