Uniwersytet Karola w Pradze prowadzi badania kliniczne nad wykorzystaniem leku na ebolę do zwalczania koronawirusa. Remdesivir jest testowany obecnie przez wiele instytutów badawczych na całym świecie. Do tego programu włączeni się również Czesi. Eksperyment jest prowadzony na tysiącach pacjentów. Testowane są różnego typu dawki i czasy podania leku. Wyniki tych badań znane będą pod koniec kwietna br.
Remdesivir to lek opracowany przez Gilead Sciences, w odpowiedzi na epidemię wirusa Ebola w Afryce Zachodniej w 2014 roku. Jest związkiem o szerokim spektrum działania przeciwwirusowego. Przeprowadzone wstępne badania wykazały, że remdesivir skutecznie hamuje infekcję wywołaną przez wirusa SARS-CoV-2 w ludzkiej linii komórkowej. Lek może być skuteczny w leczeniu pacjentów z chorobą COVID-19.
Remdesivir został po raz pierwszy zastosowany u pacjenta z koronawirusem na początku tego roku w Stanach Zjednoczonych. Pacjentowi podano lek w siódmym dniu choroby. Następnego dnia wykazał znaczną poprawę, a objawy ostatecznie całkowicie zniknęły.
Firma wytwarzająca remdesivir rozwija syntezę tego leku na bardzo dużą skalę. Przygotowuje się do tego, aby po uzyskaniu pozytywnych wyników badań klinicznych ruszyć pełną parą z produkcją. (inf)