Łódzka SSE współpracuje z biznesem

568

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna razem z partnerami biznesowymi (Ericsson i Indigo Nails) uruchomiła specjalny nabór w akceleratorze Startup Spark dla startupów, które zaproponują technologie mające ograniczać epidemię COVID-19. Do konkursu zgłosiło się 140 firm. Spośród nich wybrano 10 startupów, którym ŁSSE przekaże blisko 1,5 mln zł  na stworzenie i rozwój innowacji niwelujących społeczne, gospodarcze i zdrowotne skutki COVID-19.

Wśród startupowych pomysłów znalazł się między innymi: MEDIbot, czyli robot, który ma częściowo przejąć opiekę nad chorymi na COVID-19. Mógłby wykonać obchód lekarski, przeprowadzić wywiad z chorymi, a także dostarczyć im lekarstwa czy posiłki. Dodatkowo będzie wyposażony w kamerę termowizyjną, pulsoksymetr, stetoskop cyfrowy i ciśnieniomierz, aby zdalnie zmierzyć najważniejsze parametry życiowe.

Razem z ŁSSE i Ericssonem startup Lyncas rozwinie produkt „FeaverWall”, czyli system inteligentnej detekcji zagrożeń epidemiologicznych bazujący na termowizji i sieciach neuronowych. Będzie sprawdzał, czy wśród pasażerów, np. linii lotniczych jest ryzyko rozprzestrzenienia się potencjalnych patogenów i informował o potrzebie wdrożenia procedur bezpieczeństwa.

Łódzki startup Exal Bone opracował natomiast system telemedyczny Covitcher. W prosty sposób zapewnia on monitorowanie na odległość stanu zdrowia pacjentów z COVID-19 będących w izolacji. Regularnie mierzy parametry życiowe pacjenta i powiadamia lekarza w przypadku pogorszenia się jego stanu.

Partnerem rundy specjalnej ŁSSE dla startupów jest Gov Tech Polska, który na co dzień zajmuje się poszukiwaniem startupowych odpowiedzi na społeczne wyzwania. Dzięki wspólnym działaniom strefy i GoV Tech Polska do programu trafiło wiele ciekawych pomysłów, np. startup Working Theory, który zajmuje się kwestią fake newsów. Stworzył on urządzenie do oceny wiarygodności informacji dotyczących epidemii koronawirusa w Internecie.

Z kolei Box and Care – to zestawy produktów dla seniorów dobieranych zgodnie z ich potrzebami i stanem zdrowia oraz dostarczanych pod drzwi. System opiera się na subskrypcji i personalizacji, tak, by paczka była jak najlepiej przygotowana dla konkretnej osoby. (www.mr.gov.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here