Nowoczesny model gospodarki obiegu zamkniętego zakłada minimalizowanie negatywnego wpływu przedsiębiorców na środowisko. Służy temu oszczędne i efektywne wykorzystywania zasobów naturalnych oraz racjonalne gospodarowanie surowcami wtórnymi. Sektor odzieżowy jest jednym z najbardziej zanieczyszczających środowisko, dlatego inicjatywa gdańskiej firmy LPP jest wzorcem dla całej branży. Jako pierwsza polska firma przystąpiła do globalnej inicjatywy na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego w zakresie zarządzania plastikiem – New Plastics Economy Global Commitment.
To międzynarodowe porozumienie zainicjowane przez fundację Ellen MacArthur we współpracy z ONZ, którego celem jest całkowita eliminacja plastikowych odpadów niepodlegających obiegowi zamkniętemu. Polski producent odzieży zobowiązał się do roku 2025 do wykorzystywania plastikowych opakowań spełniających jedno z kryteriów: w 100% nadających się do ponownego użycia, poddających się recyklingowi lub kompostowaniu.
– Jeszcze kilka lat temu mogło się wydawać, że pojęcie ekologicznej mody jest zarezerwowane dla niszowych marek. Dziś jesteśmy przekonani, że nadszedł czas na przełomowe zmiany w całej branży. W LPP wsłuchujemy się w potrzeby otaczającego nas świata, analizujemy wyzwania z tym związane i podejmujemy zdecydowane działania. Przez ponad 25 lat na rynku osiągnęliśmy dojrzałość biznesową i wypracowaliśmy pozycję, która pozwala nam kreować trendy w branży. Przystąpienie do globalnego porozumienia na rzecz racjonalnego zarządzania plastikiem i eliminacji odpadów plastikowych oznacza podjęcie radykalnych działań w stosunkowo krótkim czasie. Jednocześnie to sygnał nadchodzących zmian we wszystkich markach LPP. Nowe zobowiązania względem ochrony środowiska staną się fundamentem naszej strategii rozwoju na najbliższe lata – zapowiada Marek Piechocki, prezes LPP.
New Plastics Economy Global Commitment to porozumienie wspierane m.in. przez Fransa Timmermansa, Stellę McCartney, czy szefa organizacji WWF Pavana Sukhdev, którzy podpisali list otwarty do przedstawicieli biznesu i rządów apelując o wspólne działania na rzecz eliminacji odpadów i zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych u ich źródła. W ramach międzynarodowego porozumienia już około 400 organizacji zobowiązało się do walki z odpadami plastikowymi, które nie podlegają obiegowi zamkniętemu. Podobne zobowiązania podjęło LPP, jako pierwsza firma w Polsce.
– W wielu sferach życia społecznego wykorzystanie plastiku stało się zwyczajem tak naturalnym, że ciężko byłoby wyobrazić sobie jego całkowitą eliminację. Jednak nadprodukcja plastiku, jego krótki cykl życia oraz brak cyrkularności stały się dziś światowym problemem, z którym powinniśmy walczyć. Chcemy to osiągnąć poprzez naukę mądrego zarządzania tworzywami sztucznymi oraz inicjatywy w kierunku ekonomii cyrkularnej. W praktyce oznacza to wprowadzanie do obiegu wyłącznie takiego plastiku, który może być używany wielokrotnie, zostać poddany recyklingowi lub kompostowaniu – komentuje Anna Miazga, koordynatorka ds. CSR w LPP.
Więcej propertynews.pl
LPP nie po raz pierwszy przeciera szlaki mniejszym podmiotom, teraz rzecz o tyle ważna że chodzi o ochronę środowiska.
Gratulacje. Każda zmiana w stronę dbania o środowisko jest dobra.
Więcej takich polskich firm. Dobra decyzja.
Ci co nie dbają o środowisko niech biorą przykład, że można.