Od kilku dnia trwa “Tydzień regionalny województwa lubelskiego” w ramach światowej wystawy EXPO w Dubaju. W trzecim dniu tego niezwykle ważnego wydarzenia, prezentowano dorobek naukowy i osiągnięcia lubelskiej medycyny w dziedzinie okulistyki, kardiologii, hematologii i stomatologii. Na zorganizowanej w polskim pawilonie hybrydowej konferencji, poświęconej okulistyce, z godzinnym wykładem wystąpił prof. Robert Rejdak, szef Kliniki i Katedry Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.
Uczestniczący w konferencji przedstawiciele środowisk dyplomatycznych, biznesowych i medycznych z krajów Bliskiego Wschodu oraz z innych rejonów świata, z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat innowacyjnych metod i technik 3D stosowanych w lubelskiej okulistyce. Interesowały ich również nowatorskie rozwiązania teleokulistyczne i telemedyczne wprowadzane systematycznie na Lubelszczyźnie , a także nowoczesne formy kształcenia lekarzy okulistów w ramach Europejskiej Szkoły Zaawansowanych Studiów Okulistycznych (ESASO).
Prof. Robert Rejdak podzielił się swoimi doświadczeniami z prowadzonej od kilkunastu lat działalności szkoleniowej dla początkujących chirurgów, w szwajcarskim Lugano, siedzibie ESASO oraz bliźniaczej Akademii ESASO powołanej niedawno w Lublinie. Jest to drugi taki ośrodek w Europie i trzeci na świecie, który znajduje się w Singapurze. Zajęcia odbywają się w doskonale wyposażonym i przystosowanym do specjalistycznej edukacji okulistycznej uniwersyteckim Centrum Symulacji Medycznej, któremu prof. Rejdak poświęcił też część swojego wystąpienia.
– To była znakomita konferencja, prowadzona co prawda, w formule hybrydowej z uwagi na ograniczenia pandemiczne, ale wzbudziła wśród uczestników, duże zainteresowanie ogromnym postępem w rozwoju mikrochirurgii chorób oczu. Lubelska klinika od dawna wykorzystuje najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie. Początkowo trójwymiarowa technologia służyła, jako pomoc podczas zabiegów siatkówki, ale rozwój i postęp mikrochirurgii pozwolił na stosowanie jej w leczeniu każdej części oka. Innowacyjne techniki operacyjne oraz zastosowanie nowoczesnych urządzeń bardzo zmniejszają inwazyjność podczas tych operacji. Są bezpieczne, precyzyjne oraz przyspieszają rekonwalescencję pacjenta – relacjonuje prof. Robert Rejdak, którego podczas konferencji na EXPO w Dubaju spotkała też miła niespodzianka.
Pojawili się na niej dwaj pacjenci prof. Rejdaka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, których kiedyś leczył w Lublinie. Przyszli mu podziękować za skuteczność terapeutyczną tego leczenia i rekomendować inne osoby do badań diagnostycznych. – To było dla mnie naprawdę niesamowite zaskoczenie. Nie dziwi mnie obecność chirurgów na takich spotkaniach, których uczyłem zawodu w ESASO, ale pacjenci rzadko się na nich pojawiają, zwłaszcza tak daleko od Polski. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także w innych krajach Bliskiego Wchodu jest wielu lekarzy okulistów, którzy przechodzili specjalistyczne szkolenia pod moim kierunkiem w Lugano lub w Lublinie. Mam ogromną satysfakcję z takich przypadkowych spotkań w nimi w różnych miejscach, ale największą z tego, że dobrze leczą swoich pacjentów i prowadzą skomplikowane operacje oczu. W tej części świata lubelska okulistyka jest znana i dobrze postrzegana co najmniej od dekady. Teraz się okazało, że nie tylko wśród lekarzy ale także wśród moich pacjentów z Dubaju. (JC)