Lubelski Festiwal Nauki fascynuje wiedzą

1013

Lubelski Festiwal Nauki (LFN) kandyduje w konkursie „Popularyzator Nauki” w kategorii Zespół. Jest to jeden z największych festiwali tego typu w Polsce. Średnio bierze w nim udział ok. 35-40 tys. zarejestrowanych uczestników. Dotychczas w Lublinie odbyło się siedemnaście edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki, na których łącznie zostało zgłoszonych i zaprezentowanych niemal 15 tysięcy projektów. Od pierwszej edycji LFN w 2004 r. liczba prezentowanych projektów naukowych wzrosła z 232 do prawie 1450.

Za organizację Lubelskiego Festiwalu Nauki odpowiada pięć lubelskich uczelni publicznych: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, KUL Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Lubelska oraz Urząd Miasta Lublin.

W każdej edycji jedna z uczelni staje się głównym organizatorem, który jest odpowiedzialny za program merytoryczny i hasło stanowiące motto przewodnie wydarzenia, a pozostałe cztery lubelskie uczelnie publiczne oraz Urząd Miasta Lublin pełnią rolę organizatorów. Z roku na rok do grona organizatorów dołączają coraz liczniej współorganizatorzy.

Podczas siedmiu dni, w których trwa LFN, Lublin staje się prawdziwym centrum promocyjnym nauki, gdzie trwają wykłady, warsztaty, pokazy w laboratoriach i plenerze, spektakle, konkursy i gry terenowe. Wszystkie wydarzenia mają na celu upowszechnianie, promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych w społeczeństwie.

Prezentowane na LFN projekty popularyzują takie dziedziny jak humanistyka, inżynieria i technika, medycyna i nauki o zdrowiu, rolnictwo, teologia, sztuka, a także nauki społeczne, ścisłe i przyrodnicze. Prezentacjom naukowym towarzyszą wydarzenia kulturalno-artystyczne i popularnonaukowe.

Jak zaznaczyła Monika Baczewska-Ciupak z Biura Promocji i Popularyzacji Nauki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie, festiwal „jest przedsięwzięciem na ogromną skalę”. „Świadczy o tym chociażby fakt, że w przygotowanie projektów, które odbyły się w ramach XVII LFN, zaangażowało się bezpośrednio ponad 1 600 osób” – powiedziała koordynatorka LFN na UMCS. „Od samego początku istnienia, Lubelski Festiwal Nauki opiera się na wspólnej misji, wizji i wartościach, które stanowią filary całego przedsięwzięcia” – dodała.

„Zdecydowana ich większość była powtarzana wielokrotnie – rekordowe nawet 16 razy. Od dziesięciu lat w każdej edycji wydarzenia bierze udział średnio ok. 35-40 tys. zarejestrowanych uczestników oraz osoby biorące udział w pikniku naukowym, jak i innych imprezach nie wymagających rejestracji” – podkreśliła.

Ostatni, XVII Lubelski Festiwal Nauki pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!” odbył się od 18 do 24 września 2021 r. w formule hybrydowej. W jego organizacji współuczestniczyło około trzydziestu instytucji naukowo-badawczych i publicznych z Lublina oraz całego województwa lubelskiego i dolnośląskiego, m.in. Akademia Zamojska, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie czy Stowarzyszenie Odra-Niemen z Wrocławia.

W ciągu kilku najbliższych lat organizatorzy chcą umiędzynarodowić LFN, dlatego już w ostatniej edycji około 150 projektów zostało zrealizowanych w języku angielskim oraz w innych językach obcych. Kolejna XVIII już edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki odbędzie się od 10 do 16 września 2022 roku pod hasłem „Ogrody nauki”. Tym razem funkcję głównego organizatora obejmie Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Więcej: https://www.festiwal.lublin.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here