Lubelszczyzna wprowadzi badania przesiewowe w okulistyce dziecięcej

1238

Dokonania lubelskich okulistów posłużą Ministerstwu Edukacji i Nauki do wypracowania standardów w zakresie telemedycznych badań przesiewowych w okulistyce dziecięcej. Pozwoli to na wczesne  wykrywanie wad refrakcji oraz poważnych zaburzeń układu wzrokowego w tej grupie wiekowej. Resort zlecił przygotowanie projektu badań na terenie województwa lubelskiego specjalistom z zespołu  prof. Roberta Rejdaka, szefa kliniki okulistyki ogólnej i prorektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, przy współpracy z prof. Markiem Niezgódką z UKSW w Warszawie.  Działaniom tym nadano szczególny priorytet, ze względu na rosnącą lawinowo falę krótkowzroczności wśród dzieci i młodzieży.

Wspólną inicjatywę, której patronuje rektor lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Wojciech Załuska, zapowiedziano przed tygodniem podczas audycji w radiu Lublin. Oprócz rektora uczestniczył w niej minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek oraz prof. Robert Rejdak, który zachęcał szefa resortu do podjęcia zdecydowanych działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się epidemii krótkowzroczności. – Chcemy prowadzić w województwie lubelskim okulistyczne badania przesiewowe,  począwszy od niemowląt, aby wykrywać wady refrakcji oraz poważnych zaburzeń układu wzrokowego w początkowym etapie rozwoju choroby – wyjaśniał prof. Robert Rejdak. –  Pandemia utrudnia dostęp do badań przesiewowych w przychodniach, dlatego zamierzamy skorzystać z rozwiązań telemedycznych, w tym z kamer o dużej rozdzielczości.

Zaawansowaną aparaturę do wykonywania zdjęć źrenic oka może obsługiwać technik czy pielęgniarka. W analizie wyników badań pomogą  algorytmy sztucznej inteligencji  tworzone we współpracy z prof. Markiem Niezgódką z UKSW. W przypadku zarejestrowania niepokojących objawów taki pacjent objęty zostanie natychmiast  specjalistyczną opieką okulistyczną.  

Skutki przedłużającej się pandemii i towarzyszących jej ograniczeń nie pozostają bez wpływu na problemy zdrowotne dzieci i młodzieży, przyznał minister Przemysław Czarnek i dodał.  – Zdalna nauka i godziny spędzane przed komputerem i brak aktywności fizycznej przyczyniają się do rozwoju chorób oczu u najmłodszych, dlatego Ministerstwo Edukacji i Nauki podejmuje działania, żeby temu przeciwdziałać. Jednocześnie mamy świadomość, że nie są to jedyne powody krótkowzroczności,  ale wcześniejsze, niewłaściwe nawyki korzystania np. ze smartfonów czy tabletów. Doświadczenia lubelskiej okulistyki, zwłaszcza prof. Roberta Rejdaka, w diagnozowaniu, leczeniu i profilaktyce, posłużą nam do odbudowy systemu opieki zdrowotnej w szkołach. Wypracujemy takie standardy i zalecenia, które będą upowszechniane we wszystkich placówkach oświatowych, za pośrednictwem kuratoriów i dyrektorów szkół, aby skutecznie walczyć z epidemią krótkowzroczności i innymi schorzeniami oczu.

Zastosowania telemedyczne w wychwytywaniu wad wzroku u dzieci i młodzieży, to jedyny skuteczny sposób na rozwiązanie pogłębiającego się problemy. Rozwiązania wprowadzone pilotażowo na Lubelszczyźnie będą  powszechnie rekomendowane  przez resort. Projekt badań przesiewowych w okulistyce dziecięcej bardzo szybko się rozwija. Zaledwie kilka dni po audycji radiowej zapadły konkretne ustalenia pomiędzy MEiN a Uniwersytetem Medycznym w Lublinie. Resort zlecił grupie prof. Roberta Rejdaka przygotowanie projektu badań w województwie lubelskim przy aktywnym zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego i Kuratorium Oświaty. Program będzie gotowy  już za dwa, trzy tygodnie, a  następnie resort zadeklarował o jego wdrożenie. (JC)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here