Droga Polaków ku wolności zaczęła się 40 lat temu na Lubelszczyźnie

1237

Po fali strajków która przetoczyła się przez Lubelszczyznę  w lipcu 1980 roku rozpoczęła się droga Polaków do wolności. Uczestniczyło w nich wówczas, co najmniej 160 zakładów i około 80 tysięcy osób.  Bez tych wydarzeń trudno byłoby sobie wyobrazić późniejszy polski sierpień i polską solidarność  – wspominał premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystych  obchodów 40. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980.

Po inaugurującej program obchodów mszy świętej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, odprawionej przez metropolitę lubelskiego Stanisława Budzika, premier Mateusz Morawiecki powiedział m.in. „Mija 40 lat od rozpoczęcia strajków w lubelskich zakładach pracy, które  zapoczątkowały późniejszą drogę do wolności. W lipcu 1980 r. narodziła się prawdziwa Polska Lubelska – niepodległa, wolna i solidarna”.

Premier przypomniał, że wówczas, ze względu na strajki, nie odbyły się oficjalne obchody ogłoszenia Manifestu PKWN 22 lipca. „Nastąpiła kolizja. Wolna Polska upomniała się o swoje. Popsute zostały nastroje towarzyszy sowieckich w Moskwie, bo rozpoczynała się w tamtym czasie olimpiada w Moskwie. Polacy nie bali się iść na drodze ku wolności. I ta doga zaczynała się właśnie tutaj na Lubelszczyźnie” – mówił premier. Dodał, że jest szczęśliwy z powodu obecności na niedzielnej uroczystości bohaterów Lubelskiego Lipca w stolicy regionu. (inf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here