Magiczny flet – muzyka dla wszystkich

421

Elektroniczny Instrument re.corder, dedykowany wszystkim grupom społecznym, ze względu na swoją wielofunkcyjność, stanowi wielki potencjał technologiczny  i edukacyjny. Magiczny flet wpisuje się  w indywidualny rozwój człowieka oraz budowanie więzi międzyludzkich przez muzykę i wspólnotę. Jego prezentacja odbyła się w Ambasadzie Włoch w Warszawie.

– Nauka i muzyka to również wspaniałe pole do współpracy międzynarodowej – powiedział Aldo Amati, ambasador Włoch w Polsce podczas konferencji prasowej „Muzyka dla wszystkich”, zorganizowanej przy współudziale fundacji Warsaw New Tech University Foundation, utworzonej z inicjatywy ks. prof. dr. hab. Stanisława Dziekońskiego, rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w latach 2002-2020.

Prezes fundacji WNTUF  w swoim wystąpieniu podkreślił, że cyfrowy instrument skonstruowany we Włoszech  pozwala przekraczać bariery psychologiczne,  łączyć ze sobą różnych ludzi, w tym  pełnosprawnych z niepełnosprawnymi. Dzięki temu eliminuje w jakiejś mierze poczucie wyobcowania społecznego osób z niepełnosprawnością. I dodał: „Inicjatywa wpisuje się w trudne doświadczenia, z którymi obecnie się zmagamy, ale niesie też nadzieję, bo muzyka pozwala na odkrywanie nowych pokładów dobra”.

Poinformował też, że fundacja Warsaw New Tech University Foundation planuje program edukacyjny, na który złożą się m.in. warsztaty, podczas których dzieci i młodzież będą mogli poznać narzędzia służące lepszej komunikacji międzyludzkiej. – To jest w pewnym sensie nawiązanie do encykliki papieża Franciszka „Fratelli Tutti „o budowaniu braterstwa wśród ludzi. Dzięki temu instrumentowi integrujemy pokolenia. Mogą na nim grać młodzi i starzy, zdrowi i chorzy. Nie tylko sam instrument, ale przygotowana do tego nowatorska platforma, pozwala łączyć się ludziom z całego świata. Jest to narzędzie, dzięki któremu budujemy więzi społeczne nie tylko w obrębie najbliższego otoczenia ale także w wymiarze międzynarodowym i globalnym – podsumował ks. prof. Stanisław Dziekoński. 

Re.corder to flet łączący tradycję i innowację, którego można używać akustycznie, ale również podłączyć do aplikacji, dostępnej bezpłatnie w AppStore i GooglePlay. Instrument działa wtedy jak kontroler midi, co zwiększa jego możliwości pod względem parametrów technicznych, ale i satysfakcji użytkownika. Aplikacja pozwala także grać wspólnie z drugą osobą i umożliwia wspólną grę z nut. „Dzięki zaawansowanej technologii Re.corder umożliwia wejście w świat muzyki także osobom z wrodzoną lub pourazową niepełnosprawnością kończyn górnych” – zauważył  David  Mancini, współzałożyciel  firmy Artinoise i pomysłodawca instrumentu Re.Corder. Wskazał, że wszystkie nuty są w pełni mobilne, więc można grać na instrumencie używając mniejszej liczby palców lub na inne sposoby.

Obecny na spotkaniu Marco Agostinelli,  wskazał, że flet prosty jest jednym z najbardziej powszechnych i najczęściej używanych instrumentów w szkołach.  Ponadto ułatwia i zachęca do nauki grania. Pomysł i pierwszy patent fletu powstał w latach 2016-2017. Instrument jest już obecny w Europie, Japonii oraz Ameryce Północnej.

Okazuje się, że w dobie, w której młodzież spędza długie godziny w ciągu dnia, posługując się cyfrowymi urządzeniami i korzystając z treści wątpliwej wartości, magiczny flet może być narzędziem, które pomoże w komunikacji i wesprze w trudnej rzeczywistości, podkreślali uczestnicy konferencji.

„Muzyka to lekarstwo, które może trafić do rąk każdej osoby, także i osób starszych, które zmagają się z samotnością i brakiem zainteresowania ze strony bliskich. Instrument może sprawić, że muzyka stanie się jedną z pasji. Emocje przekazywane bezpośrednio podczas koncertów są nieporównywalne z tym, co oferują narzędzia elektroniczne” – powiedziała dr hab. Agata Igras, flecistka i nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here