Makdonaldyzacja nie zwalnia tempa?

798

Pierwsze restauracje sieci McDonald’s powstały na przełomie lat ’50 i ’60 XX wieku. Wraz z barami zrodziło się zjawisko makdonaldyzacji, czyli – najogólniej rzecz ujmując – upowszechnienia zasad szybkiej obsługi w wielu dziedzinach życia. Po wielu latach,  trend się nie zmienia, a lokalizacji gastronomicznych przybywa, co wzbudza skrajne emocje.

 Włodarze sieci McDonald’s poinformowali o otworzeniu kolejnych punktów gastronomicznych w różnych miejscach Polski. Restauracje zawierać miałyby także funkcję McDrive, czyli zakupu jedzenie na wynos z samochodu. Jedna z restauracji miałaby powstać w miejscowości Trzcianka w gminie Brańszczyk koło Wyszkowa przy drodze ekspresowej S-8 na linii Warszawa – Białystok.

Wraz z lokalem marki McDonald’s w tym miejscu miały także powstać dwie stacje benzynowe (po obu stronach drogi), supermarkiet oraz dwie hale magazynowe. Jedną w okolicach ma już Lidl Polska i jest to jedna z największych tego typu hal w Europie.

Temat podzielił mieszkańców gminy Brańszczyk i pobliskiego Wyszkowa. Jeden obóz cieszy się z dużych inwestycji w okolicy i możliwości skorzystania z usług gastronomicznych popularnej sieci w niedalekiej przyszłości. Drugi zaś jest sceptycznie nastawiony do samego pomysłu, twierdząc, że to niepotrzebna komercjalizacja albo celowe pogarszanie zdrowia Polaków. – Potencjał tego przedsięwzięcia jest taki, że za kilka lat będzie więcej osób otyłych i schorowanych, a ja będę miała więcej pracy – ostrzega pani Małgorzata – instruktorka fitness. – Szczyt rozwoju miejscowości – powstanie ,,Maca” – zdaje się wtórować jej dość prześmiewczo pan Dariusz.

Które argumenty w lokalnej społeczności przeważają? Referendum w tej sprawie prawdopodobnie się nie odbędzie, ale głos mieszkańców w całej sytuacji wydaje się być najmniej ważny. O inwestycji zapewne zdecydują względy polityczno – biznesowe.

Autor: Dawid Sieńkowski, student dziennikarstwa na UKSW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać komentarz!
Please enter your name here